Dukátová řada SK 2024 - Marie Terezie proof sada čtyř medailí

Dukátová řada SK 2024 - Marie Terezie proof sada čtyř medailí

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2024
Emisní náklad
80 ks
Cena
149 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

V roce 2024 vznikla již čtvrtá Dukátová řada České mincovny určená především pro slovenské sběratele a investory. Ucelená sada čtyř zlatých dukátových ražeb vypráví příběh Marie Terezie.

Na počátku 18. století vypadala situace v habsburské říši bezútěšně. Její hlavou byl Karel VI., poslední žijící představitel starobylého rodu, který bez vidiny mužského potomka propadal zoufalství. Vytoužený následník trůnu přišel roku 1717. Co na tom, že se nakonec narodila dívka – její otec do ní vložil všechny své naděje na zachování rodu i budoucnosti monarchie. Cestu na trůn mladé panovnici sice vydláždil vydáním pragmatické sankce, ale nemohl ji připravit na to, co se stane, až na něj usedne. Rozpoutaly se mocenské boje – takzvané války o rakouské dědictví – a kdekdo si nárokoval její právoplatné postavení nebo alespoň část nedělitelného soustátí. Marie Terezie z tohoto konfliktu nevyšla jako vítěz, o to více ji však zocelil. Obklopila se moudrými rádci a svou zemi začala přetvářet prostřednictvím bezprecedentních reforem školství, zemědělství, finančnictví, vojenství či soudnictví. Po boku jí věrně stál císař Svaté říše římské František Štěpán Lotrinský. I když Marie Terezie třímala skutečnou moc, schopný choť se z jejího stínu dokázal vymanit a svým podnikatelským umem několikrát zachránil státní pokladnu před bankrotem. Manželé, kteří byli rovnocennými partnery, společně založili habsbursko-lotrinskou dynastii. Díky spletité sňatkové politice, kterou pěstovala, se Marie Terezie stala „tchyní Evropy“. Na svět přivedla šestnáct potomků. Mezi dcerami vynikla francouzská královna Marie Antoinetta. Dva ze synů – pokrokový, ale zbrklý Josef II. a diplomatický Leopold II. – se pak sami stali osvícenými císaři. Když Marie Terezie umírala, vládla své říši čtyřicet let. Následníkům předala moderní velmoc a zanechala po sobě odkaz, o kterém mohli její mužští současníci jenom snít:

  • Dukát: Manželka
  • Dvoudukát: Panovnice
  • Pětidukát: Matka
  • Desetidukát: Reformátorka

Na averzních stranách jednotlivých ražeb najdete dvojportrét Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského doplněný holičskou keramikou; odznaky moci Marie Terezie; dvojportrét Josefa II. a Leopolda II. doplněný říšským orlem; symbolická vyjádření tereziánských reforem – vojenství, lékařství, hospodářství, soudnictví, školství a zemědělství. Reverzní strana, která je společná celé Dukátové řadě, je pak věnována samotné Marii Terezii. To vše je dílem slovenského medailéra Branislava Ronaie.

Komplet dukátů je uložen do luxusní dřevěné etue doplněné speciálním certifikátem pravosti, který přibližuje význam jednotlivých rolí Marie Terezie. Emisní náklad čítá pouhých 80 sad.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
42404-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Braňo Ronai
Autor reverzu
Braňo Ronai
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
62,83 g
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...