Pětidukát SK 2024 - Marie Terezie - matka dvou císařů proof

Pětidukát SK 2024 - Marie Terezie - matka dvou císařů proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
duben 2024
Emisní náklad
50 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Tradiční dukátové řady

Marie Terezie – takové je v roce 2024 téma čtvrté Dukátové řady České mincovny, která vznikla pro slovenské sběratele a investory. Na zlatém pětidukátu se slavná panovnice představuje v roli matky.

Marie Terezie nebyla jen mocnou panovnicí, ale také silnou matkou. Díky spletité sňatkové politice, kterou pěstovala, se stala „tchyní Evropy“. Na svět přivedla šestnáct potomků, ale pouhých devět se dožilo dospělosti. Mezi dcerami vynikla francouzská královna Marie Antoinetta. Dva ze synů se pak stali osvícenými císaři Svaté říše římské. Prvorozený Josef II. se mezi poddanými těšil mimořádné úctě. Zrušil nevolnictví a umožnil praktikování nekatolického vyznání, ale byl zbrklý a jeho politika mu vysloužila řadu nepřátel. Podceňovaný Leopold II. byl méně autoritářský. Jeho neobyčejný cit pro diplomacii a kompromis mu umožnil zažehnat největší hrozby, kterým říše čelila – vnitřní i vnější.

Averzní strana pětidukátu, který je dílem slovenského medailéra Branislava Ronaie, předkládá dvojportrét Josefa II. a Leopolda II. Doplňkovým motivem je majestátní říšský orel. Reverzní strana pak nese portrét Marie Terezie.

Emisní náklad zlaté ražby o hmotnosti pěti dukátů čítá pouhých 50 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31987-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Braňo Ronai
Autor reverzu
Braňo Ronai
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
17,45 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...