Dvoudukát ČR 2023 - Přemysl Otakar II. proof

Dvoudukát ČR 2023 - Přemysl Otakar II. proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2023
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

V roce 2023 vzdává tradiční Dukátová řada České mincovny hold Přemyslu Otakaru II. Reliéf zlatého dvoudukátu připomíná pozoruhodnou osobnost „krále železného a zlatého“.

Přemysl Otakar II. byl druhorozeným, a tudíž „bezvýznamným“ synem krále Václava I. Původně mu byla předurčena církevní dráha, ale po smrti staršího bratra Vladislava mohl dát průchod svým ambicím. Byl ctižádostivý a vzpurný, o čemž se přesvědčil i jeho otec, proti kterému povstal, ale také mimořádně schopný – politik, diplomat a válečník. Rakouská šlechta jej prosadila jako svého vévodu a slavně vítězil v bojích s Uhry. V době, kdy byl coby pátý český král z rodu Přemyslovců na vrcholu slávy, ovládal české a rakouské země, Štýrsko, Korutany i Kraňsko. Toto mohutné soustátí sahalo až k pobřeží Jadranu. Nejmocnější muž střední Evropy přesto marně snil o koruně Svaté říše římské. Kurfiřti, kteří římského krále volili, totiž o opravdu silného vládce nestáli. Na překážku byla i Přemyslova cholerická povaha a arogance, a přednost proto dostal jeho rival Rudolf Habsburský…

Medailér Mgr. Petr Horák věnoval averzní stranu dvoudukátu polopostavě krále, jehož podobu inspirovala socha na Prašné bráně. Opis uvádí panovníkovo jméno i obdivný alias – PŘEMYSL OTAKAR II., KRÁL ŽELEZNÝ A ZLATÝ. Doplňkovými motivy jsou Přemyslova heraldická zvířata a rozeta z kláštera Zlatá Koruna, který král založil. Reverzní strana, jež je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá královy relikvie. Jeho lebku, která byla rozťata v bitvě na Moravském poli, pohřební korunu a latinský opis převzatý z tohoto klenotu – HIC SUNT OSSA OTACARI INCLITI REGIS BOHEMIE QUINTI (zde jsou kosti Otakara, slavného pátého českého krále).

Zlatá ražba o hmotnosti dvou dukátů vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů a respektuje specifikace nastavené legendárními Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31832-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
6,98 g
Průměr
25 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...