Dvoudukát SK 2022 - Pálfiovci proof

Dvoudukát SK 2022 - Pálfiovci proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

Druhá Dukátová řada České mincovny, která vznikla v roce 2022 pro slovenské sběratele a investory, vypráví o historických šlechtických rodech na Slovensku. Na zlatém dvoudukátu se představují Pálffyové.

Pálffyové
patřili k mladším šlechtickým rodinám Uherska. K moci se dostali v první polovině 16. století – na počátku vlády Habsburků. Na rozdíl od jiných uherských rodů se orientovali na západní část říše. Vždy podporovali habsburský trůn, a to až do zániku Rakouska-Uherska. Tato loajalita jim zajistila četné funkce a úřady. Několik členů rodu se dokonce stalo palatinem – čili druhým nejmocnějším člověkem v zemi.

Mikuláš II. Pálffy de Erdőd (1552–1600) byl uherský politik, jenž proslul jako obránce v boji proti Turkům. Jeho činy mu zajistily přezdívku Rábský hrdina. Stal se kapitánem Bratislavského hradu, županem Bratislavské župy a také tajným rádcem krále. V pozadí za portrétem vyráží do útoku horda tureckých jezdců, které Mikuláš v četných střetech porážel, a udržoval tak moc uherské koruny,“
popisuje medailér Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D., averzní stranu dvoudukátu. Reverzní strana, která je společná všem šlechtickým dukátovým ražbám, předkládá volně interpretovanou a stylizovanou kompozici erbů čtyř urozených rodin – Andrássyů, Pálffyů, Esterházyů a Turzů. „Použité heraldické prvky nejsou totožné s dobovými znaky a pouze odkazují na jejich motivy,“ dodává autor.

Zlatá ražba o hmotnosti dvou dukátů vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů a respektuje specifikace nastavené prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31803-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
6,98 g
Průměr
25 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...