Dvoudukát SK 2023 - Ferdinand II. proof

Dvoudukát SK 2023 - Ferdinand II. proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2023
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

Třetí Dukátová řada České mincovny, která vznikla v roce 2023 pro slovenské sběratele a investory, vypráví o bratislavských korunovacích uherských králů. Na zlatém dvoudukátu se představuje nejen král Ferdinand II., ale také výjev z druhé části korunovačního aktu.

Král Rudolf po sobě nezanechal legitimní potomky. Také jeho následník, mladší bratr Matyáš, zemřel bezdětný. Spolu s nimi vymřela přímá linie panovnické rodiny Habsburků. Matyáš nechal roku 1618 za uherského krále zvolit a korunovat vzdáleného synovce z boční linie – Ferdinanda, na uherském trůnu druhého toho jména.

Akt pomazání posvátným olejem a korunování probíhal jako součást slavnostní mše, která se řídila starým řádem. Korunu na hlavu krále kladl ostřihomský arcibiskup. Po korunovaci v chrámu přešel nový král s korunou na hlavě pěšky ulicemi města do kostela Panny Marie u kláštera františkánů. Tam pasoval vybrané čekající šlechtice na rytíře Zlaté ostruhy, vysvětluje slovenský historik Štefan Holčík, který je odborníkem na bratislavské korunovační slavnosti.

Medailérka Veronika Prokopová, DiS., věnovala averzní stranu dvoudukátu portrétu krále Ferdinanda II. Doplňkovým motivem je výjev z pasování uherských rytířů. Reverzní straně pak vévodí Svatoštěpánská koruna.

Zlatá ražba o hmotnosti dvou dukátů vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů a respektuje specifikace nastavené prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31894-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Veronika Prokopová, DiS.
Autor reverzu
Veronika Prokopová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
6,98 g
Průměr
25 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...