Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Dárky
  3. Historie českých mincí - Lucie Seifertová - replika denáru stand
Zpět

Historie českých mincí - Lucie Seifertová - replika denáru stand

Cena (včetně DPH)
990 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31435-710
Sběratelská série


Historie českých mincí

S druhou replikou z cyklu „Historie českých mincí“ se podíváte do časů krutého středověku. Tehdy naší zemi vládli Přemyslovci, kteří nechali razit stříbrné denáry – vůbec první mince českých panovníků.

Když ze střední Evropy na konci prvního století před naším letopočtem odešli Keltové, následujících tisíc let na našem území nikdo mince nerazil. Směňovalo se zboží za zboží nebo se platilo jakýmisi šátečky. Změna přišla až v období středověku. Když se moci pevně chopili Přemyslovci, začali si, snad aby se vyrovnali panovníkům jiných mocných říší, razit své vlastní mince – stříbrné denáry. Zavedl je kníže Boleslav I., zvaný Ukrutný. Ten sice vstoupil do dějin jako vrah svého bratra, svatého Václava, ale zároveň se stal zakladatelem silného českého státu. Právo razit denáry měl jen panovník, ale nezřídka ho propůjčoval – zejména příbuzným na Moravě. Výsledkem bylo nepřeberné množství nejrůznějších mincí. Výjevy na nich byly zpočátku velmi jednoduché – možná šlo o portréty prvních Přemyslovců, možná ne (jistě to víme až od mincí knížete Oldřicha). Na denáry nechali panovníci razit i nejrůznější náboženské motivy – snad proto, že jejich činy příliš svaté nebyly. Obchodovali s otroky, udávali se mezi sebou, věznili, mučili a vraždili a také znehodnocovali měnu. Mince nechávali pravidelně roztavit a znovu vyrazit. Každý z nich při tom, aby se obohatil, ubral trochu stříbra a nahradil ho mědí. Denárů sice vznikalo tolik, že se dostaly mezi prostý lid a vytlačily výměnný obchod, ale stříbra v nich nakonec bylo tak málo, že je nikdo nechtěl…

To však není případ repliky denáru České mincovny, která je vyražena z ryzího stříbra. Podklady pro její ražbu zpracoval akademický sochař Jan Lukáš, kterému jako vzor posloužila originální historická mince – konkrétně denár Boleslava I.

Replika je vsazena do ilustrovaného prostorového leporela. V nezaměnitelném podání Lucie Seifertové se dozvíte řadu zajímavostí o životě a mincovnictví ve středověkém světě. Kompletní sedmidílný cyklus replik historických mincí si pak můžete uložit do atraktivního sběratelského boxu. Emisní náklad jednotlivých replik není limitován.

Materiál
Stříbro
Váha
10 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
30 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak.soch. Jan Lukáš
Autor reverzu
ak.soch. Jan Lukáš
Číslo
31435-710
Datum emise
březen 2019
Balení
Leporelo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna