Historie českých mincí - Lucie Seifertová - replika grešle stand

Historie českých mincí - Lucie Seifertová - replika grešle stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červenec 2020
Cena
1 190 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Historie českých mincí

S šestou replikou z cyklu „Historie českých mincí“ se vypravíte do časů Marie Terezie, která nechala razit grešli.

Aby Marie Terezie proměnila svou zkostnatělou monarchii v moderní velmoc a povzbudila stagnující hospodářství, přišla v 18. století s řadou reforem – od školství po vojenství. A protože stěžejní roli v hospodářství každého státu hrají peníze, bylo třeba reformovat i měnovou soustavu… Když císařovna nastoupila na trůn, okolní panovníci se rozhodli, že si její říši rozeberou. Aby je zahnala, musela zaplatit armádu, a to si vyžádalo všechny drahé kovy, které měla. Když pak chtěla razit nové mince, musela se při tom obejít bez zlata a stříbra, a tak se zrodily grešle – mince vyrobené z mědi. Takovým penězům, které nemají hmotnou hodnotu, se říká kreditní. Latinské slovo „credere“ lze přeložit jako „věřit“, což naznačovalo, že lidem nezbývalo než důvěřovat své panovnici, že si za grešle něco koupí. Lidé zpočátku nebyli dvakrát nadšení – však se také o něčem bezcenném dodnes říká, že to „nestojí ani za zlámanou grešli“. To ale nebylo vše – Marie Terezie šla ještě dál a zavedla také úplně první papírové bankovky… Nakonec se kreditní peníze uchytily a dnes je používá celý svět.

Grešle nese nápis GRESCHL, který vychází z německého slova „Gröschel“ – čili „malý groš“, a také heraldická zvířata, kterým vévodí dvouocasý český lev. Replika, kterou zpracoval akademický sochař Jan Lukáš, je vyražena ze stříbra a pokovena růžovým zlatem tak, aby její vzhled odpovídal historické měděné předloze.

Ražba je vsazena do ilustrovaného prostorového leporela. V nezaměnitelném podání Lucie Seifertové se dozvíte řadu zajímavostí o tom, jak Marie Terezie financovala boj za zachování své říše. Kompletní sedmidílný cyklus replik historických mincí si pak můžete uložit do praktického sběratelského boxu. Emisní náklad jednotlivých replik není limitován.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31439-710
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Lukáš
Autor reverzu
ak. soch. Lukáš
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Pokovená Au
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
10 g
Průměr
30 mm
Balení
Leporelo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...