Jednodukát svatého Václava proof

Jednodukát svatého Václava proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
květen 2015
Emisní náklad
5000 ks
Cena
10 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Popis produktu

Mimořádné zlaté ražby jsou o to mimořádnější, když je zdobí výjimečná osobnost. Další takovou emisi nyní přináší Česká mincovna, která věnovala unikátní zlatý jednodukát velkému symbolu našeho národa – patronovi českých zemí svatému Václavovi. Nádherné umělecké provedení medaile přímo vyzývá k bezpečné a krásné investici!

Kníže Václav byl synem Vratislava I. a Drahomíry. Jeho výchovy se však ujala babička, svatá Ludmila. Ta zbožnému vnukovi vštěpovala křesťanské zásady, ctnosti a podporovala jej v moudrosti a rozvaze. I díky jejímu vlivu se stal Václav jedinečným panovníkem země, jenž usiloval o bezpečnost svého národa, bránil jej proti nepřátelům a současně podporoval mravnost a kulturní osvětu Čech. Za jeho vlády se mohly Čechy rovnat dalším evropským zemím. Václav jako panovník proslul pevnou vůlí, hlubokou vírou v Boha a byl také velkým zastáncem míru. Za tyto své ctnosti však zaplatil nejvyšší cenu. O život ho připravily zbraně jeho blízkých – bratra Boleslava a jeho pomocníků. Václavovi byly posmrtně připisovány různé zázraky, které měly dosvědčit jeho svatost. Ostatky knížete jsou uloženy ve Svatováclavské kapli katedrály sv. Víta na Pražském hradě.

Podle legend došlo k zavraždění knížete Václava v pondělí 28. září pravděpodobně roku 929 či 935. Na jeho počest je toto datum v kalendáři spojeno právě se jménem Václav. Velkého panovníka a světce si však nyní můžete připomínat kdykoli během roku při pohledu do svých numismatických kolekcí, v nichž jednodukát svatého Václava ve špičkové kvalitě proof od České mincovny zaujme čestné místo! Motiv obou stran připravil pro ražbu akademický malíř Vladimír Pavlica. Averzu přisoudil charismatickou kompozici vkusně umístěnou v křížovém poli – svatováclavskou orlici, datum 28. IX. a označení 1 DUKÁT. Reverzu dominuje originální portrét vladaře zasazený do výřezu ve tvaru kříže spolu s nápisem SV. VÁCLAV. Další mistrovský kousek umělecky zpracovaného zlata je připraven potěšit srdce opravdových sběratelů!

Specifikace

Číslo
31078-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. mal. Vladimír Pavlica
Autor reverzu
ak. mal. Vladimír Pavlica
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...