MgA. Martin Dašek

10.03.2023

Jak jste se dostal k práci na mincích a medailích?

Na jablonecké VOŠ, kde jsem studoval po turnovské „šperkárně“. Původně jsem hledal školu vhodnou pro přípravu na VŠUP, ale nalezl jsem fantastickou uměleckou disciplínu a profesory v ní tvořící a zároveň přesahující její rámec.

Pamatujete si na svoji první realizaci pro Českou mincovnu?

Mou první realizací v oboru bylo téma výročí zahájení výuky na pražské konzervatoři pro ČNB. První realizací pro Českou mincovnu byla mince „Orient expres“. Bylo to něco úplně jiného, hlavně použitím oválného půdorysu a barev.

Dokázal byste spočítat, kolik jste již za svou kariéru vytvořil návrhů na mince a medaile?

To by dalo hodně hledání ve fotografickém archivu. Ten je sice přehledný, ale ne vždy byl při ruce foťák. Nechám to na dlouhé zimní večery, až nebude nic na práci.

Která zakázka od České mincovny vás potěšila nejvíce, na kterou nejraději vzpomínáte?

Je těžké vybrat jednu – Ivo Viktor, Zdeněk Nehoda, Waldemar Matuška, TGM nebo Karel Fiala se mi vybaví nejdříve.

Jaká tematika je vám nejbližší?

Určitě historie motorismu, tady má bohužel Česká mincovna drobnou mezeru. Jinak mám rád portrétní medaile – jak portréty samotné, tak práci na reverzních stranách, kde je nutné najít motiv vystihující danou osobnost. Tato práce navíc rozšiřuje obzory.

Jak hledáte inspiraci pro svoji tvorbu, kde nejraději tvoříte?

Tvorba začíná téměř vždy pečlivými studiemi daného tématu. I když jsou i výjimečná témata, která má člověk buď „v malíku“, nebo okamžitě intuitivně najde vhodný motiv. Tvorba se neváže na konkrétní místo a odpověď „u stolu“ vás asi neuspokojí. Realizace modelu se samozřejmě váže na moji dílnu, ale návrhy tvořím rád ve vlaku. Ubíhající krajina je relaxující a inspirativní zároveň.

Máte nějaký tajný sen, něco, čeho byste chtěl dosáhnout a co byste označil za vrchol v kariéře medailéra?

Vrcholem je určitě tvorba návrhu oběžné mince, skloubení dokonalého designu vystihujícího svou dobu a jasné čitelnosti.

2016

Profil: www.martindasek.net

Česká mincovna
Loading...