Nejkrásnější mince světa 50 Kč

Nejkrásnější mince světa 50 Kč

Stav skladu
Skladem
Emisní náklad
5000 ks
Cena
190 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Řada odborníků si myslí, že žijeme v době, která zažije konec fyzických platidel. Některé země mají k tomuto scénáři již nakročeno a existuje reálná možnost, že i my jednoho dne budeme mít v peněžence jenom platební kartu nebo si prostě a jednoduše vystačíme s mobilním telefonem. Není to škoda? Vždyť české peníze se řadí ke světové špičce. Důkazem je padesátikoruna, která je nejkrásnější oběžnou mincí planety!

Česká měna se zrodila souběžně se samostatnou Českou republikou roku 1993 a okamžitě na sebe strhla pozornost numismatické veřejnosti. Ještě téhož roku totiž česká mince s nejvyšší nominální hodnotou – padesátikoruna – získala prestižní ocenění nakladatelství Krause Publications pro nejkrásnější oběžnou minci na světě. Její kouzlo spočívá v kombinaci propracovaného vlasteneckého reliéfu z dílny akademického sochaře Ladislava Kozáka, který již bohužel není mezi námi, a originálního bimetalového provedení. Hlavním materiálem mince je magnetická ocel – na mezikruží plátovaná a galvanicky pokovená mědí, ve středu plátovaná slitinou mědi a zinku v poměru 75:25.

Averzní straně mince dominuje český heraldický znak v podobě dvouocasého lva. Opis uvádí nominální hodnotu 50 Kč a zemi vydavatele ČESKÁ REPUBLIKA. Reverzní strana patří hlavnímu městu Praze. Seskupení jedinečných historických staveb – Karlova mostu, Národního divadla, kostela sv. Mikuláše a Pražského hradu s katedrálou sv. Víta – je obklopeno latinským rčením PRAGA MATER URBIUM (Praha, matka měst).

Mince, která neprošla oběhem, je zasazena do speciálního balení, které vypráví její příběh (v anglickém jazyce).

Specifikace

Číslo
42315-010
Nominální hodnota
50 Kč
Autor averzu
L.Kozák
Autor reverzu
L.Kozák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Fe/CuZn
Ryzost
0 / 1000
Váha
9,7 g
Průměr
27,5 mm
Balení
Blistr
Česká mincovna
Loading...