Originální klenot na téma Zima se stříbrnou mincí Gustav Fabergé proof

Originální klenot na téma Zima se stříbrnou mincí Gustav Fabergé proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2015
Emisní náklad
25 ks

Popis produktu

Třpyt sněhových vloček tančících v povětří, obdivuhodné obrazy, kterými paní Zima zdobí promrzlé okenní tabulky, i lesk rampouchů – to jsou střípky idyly, kterou si v našich zeměpisných podmínkách užíváme jen pár týdnů v roce. Všechny tyto dojmy jsou však navěky mistrně zachyceny v klenotu z ryzího stříbra a drahých kamenů, který ukrývá další poklad od České mincovny – stříbrnou proof minci 2 NZD s motivem Gustava Fabergého, znamenitého šperkaře, který se narodil přesně před 200 lety. Právě jemu je věnována tato velkolepá edice šperků ve tvaru velikonočních vajíček, která proslavila příjmení Fabergé po celém světě.

Všechna vajíčka pocházejí z produkce zlatníka Alexandra Belova, který vdechl luxusním klenotům život pomocí několika nádherných originálních motivů. Tyto šperky ze stříbra a drahých kamenů slouží jako přepychová schránka pro mince věnované klenotnické ikoně, Gustavovi Fabergému. Jeho portrét, vytvořený vynikajícím medailérem Asamatem Baltaevem, zdobí rubovou stranu stříbrné mince společně se jménem a životopisnými daty. Líc od stejného autora nese velmi vydařenou plastickou miniaturu klenotu v podobě vejce. Ta je doplněna podobiznou královny Alžběty II., nominálem 2 NZD a názvem emitenta Niue Island. Originální tematické klenoty se stříbrnou mincí 2 NZD Gustav Fabergé jsou výjimečnou výzvou pro uváženou investici do umění. Odkaz trvalé hodnoty s noblesním motivem potěší každého milovníka výjimečné kvality a luxusu!


SPECIFIKACE MINCE

Materiál: stříbro
Ryzost: 999
Provedení: proof
Váha: 31,1 g
Rozměr: 37 mm
Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Emisní náklad: 400 ks

 


Životní osudy šperkaře a zlatníka Gustava Fabergého jsou spletité, jako je jméno celého rodu. Jeho původ sahá až do Francie, z níž musela rodina hlásící se k hugenotům uprchnout po zrušení nantského ediktu Ludvíkem XIV. roku 1685. Gustav se narodil před 200 lety v nynějším Estonsku Pierrovi Favrymu, později známému jako Pierre Fabrier, a do carské Rusi se přistěhoval z Německa. Gustav Fabergé začal používat tento tvar jména v Petrohradu, kde se stal mistrem klenotníkem a následně si otevřel první dílnu ve sklepě v ulici Bolšaja Morskaja. V roce 1842 si vzal dceru dánského umělce Carla Jungstedta, s níž zplodil pět dětí. Protože se mu v obchodě více než dařilo, mohl si dovolit odstěhovat se roku 1860 s většinou rodiny do Drážďan, kde si užíval zaslouženého odpočinku. Obchod v Rusku ponechal zcela v rukou finského společníka Hiskiase Pendina a nejstaršího syna Petra Carla Fabergého. Ten navázal na úspěch svého otce a světově proslul díky mistrně zpracovaným šperkařským unikátům v podobě velikonočních vajíček vyráběných na zakázku zejména pro cara a jeho blízké. Těchto věhlasných uměleckých děl se dochovalo z celkově asi 50 vzniklých jen 43 kusů.

Specifikace

Číslo
75081-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Alexander Belov
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Průměr
55 mm
Česká mincovna
Loading...