Pamětní mince 150. výročí Royal Albert Hall UK 2021 brilliant

Pamětní mince 150. výročí Royal Albert Hall UK 2021 brilliant

Stav skladu
Skladem
Cena
490 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2021 uplynulo 150 let od otevření Royal Albert Hall. Londýnské koncertní síni vzdává hold pamětní mince britské mincovny The Royal Mint.

V 19. století se Velká Británie utěšeně rozvíjela a měnila se v moderní konstituční monarchii. Nastal čas průmyslových inovací, které zemi vystřelily do éry nevídané prosperity. Počet obyvatel se téměř zdvojnásobil a do popředí se drala vzdělaná střední třída. Kvapem se rozmáhaly volnočasové aktivity, v jejichž podpoře se zhlédl manžel královny Viktorie – Albert Sasko-Kobursko-Gothajský. Po obrovském úspěchu Světové výstavy, která se v roce 1851 konala v Hyde Parku, se princ rozhodl vybudovat řadu specializovaných staveb určených pro veřejnou zábavu. Své cíle nestačil uskutečnit, protože podlehl tyfu, ale jeho sen žil dál a v roce 1871 byl v centru Londýna slavnostně otevřen nový kulturní palác. Královna ho nechala pojmenovat na počest svého milovaného chotě a v Royal Albert Hall se od té doby konají nejrůznější společenské akce – baletní představení i rockové koncerty, dobročinné benefice i boxerské zápasy.

Reverzní strana mince předkládá oválnou budovu, jejíž architekti se inspirovali starověkými amfiteátry, doplněnou opisem ROYAL ALBERT HALL a výročními letopočty 1871–2021. Averzní strana mince je pak věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP) a letopočtu emise 2021.

Pamětní mince vyražená z obecných kovů je uložena do speciálního balení plného fotografií, které přibližuje dějiny Royal Albert Hall (v anglickém jazyce).

Specifikace

Číslo
84417-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...