Pamětní mince John Logie Baird - vynálezce televizoru UK 2021 brilliant

Pamětní mince John Logie Baird - vynálezce televizoru UK 2021 brilliant

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2021
Cena
390 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pamětní mince královské mincovny The Royal Mint z cyklu, který připomíná slavné britské vynálezce, vzdává hold otci televize. Od smrti Johna Logieho Bairda uplynulo 75 let.

Skot John Logie Baird byl vynálezcem z povolání, a to se vším všudy. Byl podivínský, sousedi si stěžovali na blesky, které vycházely z jeho bytu, několikrát se přizabil a jeho vynálezům se nedařilo prorazit – ať už šlo o průmyslově vyráběné diamanty, mast na hemeroidy, nebo skleněnou žiletku. Pak se ale Bairdovi podařilo sestrojit přístroj určený k dálkovému přenosu obrazu, o což se jeho kolegové marně pokoušeli celé desítky let. K televizoru, jak ho známe dnes, měl vynález daleko, ale na tehdejší lidi působil jako zázrak. První demonstrace vysílání na veřejnosti proběhla v roce 1925 v londýnském Selfridgeově obchodě, v roce 1928 Baird poslal televizní obraz přes Atlantik a o rok později začal s pravidelným vysíláním. Dvě minuty pouštěl do éteru zvuk a další dvě minuty obraz, přičemž účinkující museli mít silné líčení, aby je bylo možné rozeznat. Přestože mechanický přístroj rychle překonala plně elektronická televize, Baird stál u zrodu média, jež nám od té doby přináší zábavu i poučení…

Reverzní strana mince, která je dílem designového studia Osborne Ross, předkládá vysílač, z něhož se do světa šíří televizní signál. Do signálu je zakomponována řada textů, které připomínají životní milníky vynálezce televize. Kompozici reverzu uzavírá opis JOHN LOGIE BAIRD – TELEVISION PIONEER (průkopník televize), 1888–1946. Averzní strana mince je pak věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), nominální hodnotě 50 PENCE (GBP) a letopočtu emise 2021.

Pamětní mince vyražená z obecných kovů je uložena do speciálního balení, které přibližuje život a dílo skotského vynálezce (v anglickém jazyce).

Specifikace

Číslo
84431-110
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
0 / 1000
Váha
8 g
Průměr
27,3 mm
Balení
Blistr
Česká mincovna
Loading...