Pamětní mince Královnina dobročinnost a mecenášství UK 2022 brilliant

Pamětní mince Královnina dobročinnost a mecenášství UK 2022 brilliant

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2022

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2022 uplynulo 70 let od okamžiku, kdy na britský trůn usedla královna Alžběta II. Ostrovní království slaví platinové jubileum její vlády a královská mincovna The Royal Mint při té příležitosti vyrazila řadu tematických emisí – mezi nimi tuto pamětní minci s motivem královniny dobročinnosti.

S přispěním královny Alžběty II. se na dobročinné účely podaří vybrat až dvě miliardy dolarů ročně. Jak dokládá tradice, jejíž kořeny sahají do 13. století, dobročinnost britských vladařů má dlouhou historii. Každý rok na Zelený čtvrtek si královna vybere zasloužilé muže a ženy – seniory, kteří pečují o blaho své komunity – a obdaruje je dvěma měšci. Zatímco červený měšec obsahuje běžné oběživo, které symbolizuje dávnou velikonoční almužnu, bílý měšec obsahuje speciální stříbrné mince. Tyto pence, dvoupence, třípence a čtyřpence – takzvané „maundy money“ – jsou legálním platidlem, ale jen málokdo by se jich vzdal. Jejich sběratelská hodnota je mimořádná, i když se počet obdarovaných každý rok zvyšuje, protože počet darů odráží věk Jejího Veličenstva…

Právě tyto velikonoční mince použil irský výtvarník P. J. Lynch jako metaforu, která vyjadřuje oddanost Alžběty II. Spojenému království a Společenství národů. Na reverzní straně je doprovází královnin podpis, který se na mincích objevuje vůbec poprvé. Averzní strana je pak věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), letopočtu 2022 a nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP).

Pamětní mince vyražená z obecných kovů je uložena do speciálního balení, které slovem a obrazem přibližuje královskou dobročinnost (v anglickém jazyce).

Specifikace

Číslo
84477-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...