Pamětní mince Královnina heraldická zvířata – Gryf Eduarda III. UK 2021 brilliant

Pamětní mince Královnina heraldická zvířata – Gryf Eduarda III. UK 2021 brilliant

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2021

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Posledním heraldickým zvířetem Velké Británie, které se objevuje v sérii pamětních mincí královské mincovny The Royal Mint, je gryf krále Eduarda III.

V těle bájného gryfa se snoubí rysy orla a lva
– nejčastěji bývá zobrazován s orlí hlavou, krkem, křídly a pařáty a lvím trupem, zadníma nohama a ocasem. Také jeho charakter je výsledkem kombinace obou těchto zvířat – je bystrý a silný a díky tomu je vládcem nad nebem i zemí. Legendy praví, že kde se gryf jednou usadí, odtamtud ho už nikdo nedokáže vyhnat, a tak se stal zosobněním houževnatosti, odolnosti, vytrvalosti a odhodlání bránit svůj domov. Ve středověku byl ušlechtilý tvor vnímán jako symbol krále králů Ježíše Krista, a stal se proto vděčným námětem šlechtické heraldiky. Pro svou osobní pečeť si ho vybral anglický král Eduard III. – jeden z nejvýraznějších vládců v historii ostrovního království. Jeho vláda ve 14. století byla dlouhá a vyznačovala se rozvojem práva a vlády, ale i morovou nákazou a rozpoutáním stoleté války.

Na reverzní straně mince vyobrazil designér Jody Clark majestátního gryfa s pařátem spočívajícím na erbu v podobě štítu. Ten předkládá Windsorský hrad, kde se Eduard III. narodil, s královskou standartou, dubovými ratolestmi a královskou korunou. Averzní strana mince pak náleží atributům emitenta – tj. nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP), portrétu královny Alžběty II. a textu „ELIZABETH II D G REG FID DEF“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry).

Součástí mince je speciální balení, které slovem – v anglickém jazyce – i obrazem vypráví její příběh.

Specifikace

Číslo
84411-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...