Valentýn 20
Valentýn 20
Valentýn 20

Pětidukát ČR 2019 Čechy proof

Cena (včetně DPH)
30 550 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31453-611
Sběratelská série


Tradiční dukátové řady

Tradiční zlaté dukáty České republiky jsou v roce 2019 věnovány historickým zemím Koruny české. Čechy se – úměrně jejich velikosti – objevují na pětidukátu České mincovny.

Ačkoli jsou Čechové slovanského původu, svůj latinský název „Bohemia“ dostala kotlina v povodí Labe podle keltského kmene Bójů. Kelty vystřídali germánští Markomani a v 7. století konečně přišla řada na samotné Čechy, kteří se pod vedením mytického praotce Čecha (kořen slova Čech pravděpodobně odpovídá výrazu pro člověka) usadili u hory Říp. Podřídili si zdejší starší slovanské skupiny a utvořili spolek na obranu před útoky východofranské říše. V následujících staletích se jejich osudy propletly s osudy Moravanů a Slezanů. Dohromady tyto národy vytvořily mocné země Koruny české, které nezřídka ovlivňovaly osudy celé Evropy a v různých obměnách přetrvaly dodnes. S rozlohou čítající 52 065 km2 a s přibližně šesti miliony obyvatel jsou Čechy největší z dnešních tří českých zemí.

Stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí na červeném poli – takový je historický znak Čech, který odkazuje na českou odvahu a který je umístěn ve středu averzní strany zlatého pětidukátu. „Reliéf obklopující štít s českým lvem je tvořen souborem architektonických památek zastupujících kulturně-historické bohatství země. Připomínají nejen hlavní město, ale také některé regiony, přičemž slohový rozsah zahrnuje románské umění, gotiku, renesanci a baroko. Završujícím prvkem kompozice je ikonická hora Říp s románskou rotundou. Dole kompozici uzavírá nápis ČECHY,“ vysvětluje akademický sochař Michal Vitanovský.

Reverzní strana je společná všem čtyřem dukátovým ražbám České republiky vydaným v roce 2019. Lineární členění zjednodušené mapy České republiky zachycuje současnou síť krajů a dělení perlovcem naznačuje zemské hranice. Šrafury, které hranice přesahují, pak připomínají starší rozsah zemského území. V horní části mapu doprovází lineárně naznačená současná státní vlajka a ve spodní části se nachází historická Svatováclavská koruna. Společné užití těchto motivů zdůrazňuje kontinuitu naší státnosti.

Emisní náklad zlaté ražby o hmotnosti pěti dukátů čítá pouhých 100 kusů. Její specifikace vycházejí z ikonických prvorepublikových Svatováclavských dukátů.
 

Materiál
Zlato
Váha
17,45 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo
31453-611
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
leden 2019
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna