Pětidukát ČR 2021 - Velkomoravský kříž z Mikulčic proof

Pětidukát ČR 2021 - Velkomoravský kříž z Mikulčic proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
leden 2021
Emisní náklad
100 ks
Cena
42 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Tradiční dukátové řady

Dukátová řada České mincovny se v roce 2021 vydala po stopách našich předků. Slovany z časů Velké Moravy připomíná křesťanský kříž z Mikulčic, který najdete na zlatém pětidukátu.

Původ stříbrného přívěsku ve tvaru kříže s vyobrazením umučeného Krista je nejasný. Bez ohledu na to, zda je důkazem vlivu pravoslavné či katolické misie, však svědčí o křesťanské víře dávných Slovanů žijících na přelomu 8. a 9. století našeho letopočtu na území Velké Moravy.

„Dominantou averzní strany je vyobrazení mikulčického kříže. V nízkém reliéfu v pozadí za křížem je umístěn dekor inspirovaný slovanskými filigránovými šperky, který symbolizuje historické období, z něhož umělecký artefakt pochází,“
říká autorka pětidukátu Lenka Nebeská, DiS. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá ozdobné ornamenty inspirované našimi pravěkými, keltskými, moravskými a českými předky.

Emisní náklad zlaté ražby o hmotnosti pěti dukátů čítá pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány legendárními Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31613-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
17,45 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...