Pětidukát ČR 2021 - Velkomoravský kříž z Mikulčic proof

Pětidukát ČR 2021 - Velkomoravský kříž z Mikulčic proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2021
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

Dukátová řada České mincovny se v roce 2021 vydala po stopách našich předků. Slovany z časů Velké Moravy připomíná křesťanský kříž z Mikulčic, který najdete na zlatém pětidukátu.

Původ stříbrného přívěsku ve tvaru kříže s vyobrazením umučeného Krista je nejasný. Bez ohledu na to, zda je důkazem vlivu pravoslavné či katolické misie, však svědčí o křesťanské víře dávných Slovanů žijících na přelomu 8. a 9. století našeho letopočtu na území Velké Moravy.

„Dominantou averzní strany je vyobrazení mikulčického kříže. V nízkém reliéfu v pozadí za křížem je umístěn dekor inspirovaný slovanskými filigránovými šperky, který symbolizuje historické období, z něhož umělecký artefakt pochází,“
říká autorka pětidukátu Lenka Nebeská, DiS. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá ozdobné ornamenty inspirované našimi pravěkými, keltskými, moravskými a českými předky.

Emisní náklad zlaté ražby o hmotnosti pěti dukátů čítá pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány legendárními Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31613-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
17,45 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...