Pětidukát ČR 2023 - Bitevní pole proof

Pětidukát ČR 2023 - Bitevní pole proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2023
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

V roce 2023 vzdává tradiční Dukátová řada České mincovny hold Přemyslu Otakaru II. Reliéf zlatého pětidukátu připomíná jeho poslední bitvu na Moravském poli.

Přestože se Přemysl Otakar II. nestal římským králem, stále byl nejmocnějším mužem v říši a jeho silný rozlehlý stát ostře kontrastoval s okolními rozdrobenými zeměmi. Když byl jeho soupeř Rudolf Habsburský zvolen králem Svaté říše římské, upřel Přemyslovi právo na rozsáhlé alpské země, aby se jich sám mohl zmocnit. Český král proti němu vytáhl a dne 26. srpna 1278 se střetli v osudové bitvě na Moravském poli. Moc Přemyslova jezdectva byla nevídaná – železní páni, kteří bojovali pod jeho korouhví, představovali největší sílu ve střední Evropě. Přemysl však postrádal podporu mnoha českých šlechticů a coby rytíř dbalý cti podcenil nepřítele, který se neváhal uchýlit k podlému útoku ze zálohy. Navzdory Rudolfovu rozkazu byl zajatý a odzbrojený český král potupně zabit. V českých zemích zavládla anarchie a Habsburkové se na více než šest set let dostali k moci…

Medailér Mgr. Petr Horák zachytil na averzní straně pětidukátu Přemysla Otakara II. jedoucího do bitvy – na koni, v plné zbroji, s mečem nad hlavou. Tento výjev byl inspirován Gelnhausenovým kodexem. Opis uvádí místo a datum památného střetnutí – BITVA NA MORAVSKÉM POLI, 26. 8. 1278. Doplňkovým motivem je rozeta z kláštera Zlatá Koruna, který král založil. Reverzní strana, jež je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá panovníkovy relikvie. Jeho lebku, která byla rozťata v jeho poslední bitvě, pohřební korunu a latinský opis převzatý z tohoto klenotu – HIC SUNT OSSA OTACARI INCLITI REGIS BOHEMIE QUINTI (zde jsou kosti Otakara, slavného pátého českého krále).

Emisní náklad zlaté ražby o hmotnosti pěti dukátů čítá pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány legendárními Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Číslo
31833-611
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
17,45 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...