Pětidukát SK 2022 - Esterháziovci proof

Pětidukát SK 2022 - Esterháziovci proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

Historické šlechtické rody na Slovensku – takové je v roce 2022 téma druhé Dukátové řady České mincovny, která vznikla pro slovenské sběratele a investory. Na zlatém pětidukátu se představují Esterházyové.

Esterházyové,
jejichž původ lze vysledovat do 13. století, se od malé šlechty vypracovali v jeden z nejmocnějších a nejbohatších rodů Uherska. Po staletí byli pevnou oporou Habsburků a díky své oddanosti císařskému domu zastávali nejvyšší posty. Vlastnili největší pozemkové majetky v zemi a vyznamenali se ve státní, církevní a armádní službě. Představovali důležitou vojenskou záštitu proti Turkům.

Mikuláš Esterházy (1583–1645) byl uherský šlechtic, palatin, nositel Řádu zlatého rouna a přední představitel svého rodu. Jeho dvůr byl mocenským, politickým i kulturním střediskem země. V pozadí za portrétem je vyobrazeno pozdější sídlo rodu – kaštel Fertőd, který nechal vystavět Mikulášův potomek a jmenovec Mikuláš I. Esterházy,“
popisuje medailér Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D., averzní stranu pětidukátu. Reverzní strana, která je společná všem šlechtickým dukátovým ražbám, předkládá volně interpretovanou a stylizovanou kompozici erbů čtyř urozených rodin – Andrássyů, Pálffyů, Esterházyů a Turzů. „Použité heraldické prvky nejsou totožné s dobovými znaky a pouze odkazují na jejich motivy,“ dodává autor.

Emisní náklad zlaté ražby o hmotnosti pěti dukátů čítá pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31804-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
17,45 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...