Pětidukát SK 2023 - Leopold I. proof

Pětidukát SK 2023 - Leopold I. proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2023
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

Bratislavské korunovace uherských králů – takové je v roce 2023 téma třetí Dukátové řady České mincovny, která vznikla pro slovenské sběratele a investory. Na zlatém pětidukátu se představuje nejen král Leopold I., ale také výjev ze třetí části korunovačního aktu.

Leopold I. neměl být panovníkem. Králem byl původně korunován jeho starší bratr Ferdinand IV. Ten však zemřel ještě za života jejich otce Ferdinanda III. Leopoldovi bylo v roce korunovace 1655 jenom patnáct let. Skutečným panovníkem se stal po smrti otce roku 1657. V době jeho dlouhé vlády křesťanská vojska zvítězila nad Turky a uherské území bylo osvobozeno. Své díky pak uherský sněm vyjádřil vydáním zákona o dědičném právu Leopoldových potomků na uherskou korunu.

„Po korunovaci a pasování rytířů musel nový král složit přísahu na veřejnosti. Před branou města bylo postaveno vysoké dřevěné pódium, na kterém opakoval latinskou přísahu předčítanou arcibiskupem, vysvětluje slovenský historik Štefan Holčík, který je odborníkem na bratislavské korunovační slavnosti.

Medailérka Veronika Prokopová, DiS., věnovala averzní stranu pětidukátu portrétu krále Leopolda I. Doplňkovým motivem je výjev z korunovační přísahy uherského panovníka. Reverzní straně pak vévodí Svatoštěpánská koruna.

Emisní náklad zlaté ražby o hmotnosti pěti dukátů čítá pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31895-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Veronika Prokopová, DiS.
Autor reverzu
Veronika Prokopová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
17,45 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...