Platinová investiční medaile - Baroko - Bazilika Svaté Markéty v Břevnově stand

Platinová investiční medaile - Baroko - Bazilika Svaté Markéty v Břevnově stand

Stav skladu
Do 40 dnů
Datum emise
říjen 2020
Emisní náklad
12 ks
Cena
695 000 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Stavební slohy

Po románském, gotickém a renesančním umění se na půlkilogramových platinových medailích České mincovny objevuje baroko, které celý cyklus věnovaný architektonickým slohům uzavírá.

Posledním univerzálním a jednotným uměleckým stylem celé Evropy se v 17. a 18. století stalo baroko. Promítlo se do architektury, výtvarného umění, literatury, divadla, hudby, … a v souvislosti s ním se často hovoří o „celostním umění“, které stírá hranice mezi všemi uměleckými a životními projevy s cílem vytvořit jednotný společný účinek. V základních rysech baroko představovalo rozšíření a domyšlení renesančních uměleckých tendencí. Zároveň však bylo jejich popřením, protože se stalo součástí obrody křesťanství, která přišla s vítězstvím protireformace. Sloh měl vyvolávat pocity pokory a oddanosti k Bohu, čehož bylo dosahováno mohutností, velkolepostí, dynamikou, dramatičností a zdobnou nádherou. I když tento přístup vyjadřoval nadřazenost moci katolické církve a absolutistických panovníků nad poddanými, baroko bylo přijato všemi vrstvami obyvatelstva pro svou srozumitelnost, citovou vřelost, mysticismus a okázalost – jako protipól chladné a rozumové strohosti renesance.

Medailér Mgr. A. Jan Hásek si jako zástupce barokní architektury na našem území vybral baziliku svaté Markéty z Antiochie v Břevnově, která je dominantou břevnovského kláštera a kterou vybudoval proslulý stavitel Kryštof Dientzenhofer.

Emisní náklad platinové medaile čítá pouhých 12 kusů. Součástí každé medaile jsou speciální certifikát pravosti a doprovodná knížečka s textem PhDr. Kateřiny Nory Novákové, Ph.D., která blíže představuje baroko i výjimečnou českou stavbu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31529-930
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu
Mgr. A. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ne
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
500 g
Průměr
85 mm
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...