Platinová sběratelská medaile - Gotický sloh stand

Platinová sběratelská medaile - Gotický sloh stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2018
Emisní náklad
12 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Stavební slohy

Nový cyklus rekordních platinových medailí o hmotnosti jedné poloviny kilogramu, který byl zahájen v roce 2017, postupně představuje architektonické slohy a jejich nejvýznamnější díla, která najdeme na našem území. Po románském umění přišla v roce 2018 řada na sloh gotický.

Pojem gotika je odvozen od jména kmene Gótů – pro umění středověku jej vymysleli italští humanisté, pro něž byl tento sloh synonymem barbarského uměleckého projevu. Typické znaky gotiky se poprvé projevují ve druhé polovině 12. století a pokračují po další tři staletí. Ve střední a západní Evropě zůstala gotika vůdčím slohem i v době, kdy na jihu nastoupila renesance. Gotická architektura se oproti románské vyznačuje vertikalismem, odhmotněním a prosvětlením, což podtrhuje směřování k Bohu. Zásadním zlomem ve stavitelství se stala samonosná žebrová a křížová klenba. Mezi charakteristické gotické prvky patří lomené oblouky, úzké věžičky – fiály –, velká kruhová okna – rozety – nebo chrliče v podobě kamenných postav. Česká gotika má v evropském kontextu nezastupitelné místo v souvislosti s významnými stavbami chrámů, městských domů, paláců a hradů. Její pestrá a bohatá škála je významným kamenem v mozaice evropského stavitelství, sochařství, malířství a uměleckého řemesla,“ říká PhDr. Kateřina Nora Nováková, Ph.D., odborná poradkyně cyklu. Jednou z nejvýznamnějších českých gotických památek je Kostel Matky Boží před Týnem. Chrám, jehož budování trvalo od 14. do 16. století, je situován do centra pražského Starého města. Je charakteristický nejen svou stavbou, ale i sochařskou výzdobou a je neodmyslitelně spjat s érou husitství a panováním Jiřího z Poděbrad.

Averzní straně medaile z ateliéru zkušeného medailéra Mgr. A. Jana Háska dominuje čelní pohled na trojlodní baziliku se dvěma věžemi. Reverzní strana pak patří detailnímu pohledu na bohatě zdobený severní portál. Opisy uvádějí KOSTEL MATKY BOŽÍ PŘED TÝNEM – GOTICKÝ SLOH – ČESKÁ REPUBLIKA.

Každý z pouhých 12 kusů platinových medailí je opatřen speciálním certifikátem pravosti a doprovodnou knížečkou s textem PhDr. Kateřiny Nory Novákové, Ph.D., která blíže představuje gotický sloh i jedinečnou českou stavbu.
 

Specifikace

Číslo
31399-930
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu
Mgr. A. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
500 g
Průměr
85 mm
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...