Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Platinová sběratelská medaile - Renesance - Zámek Pardubice stand

Cena (včetně DPH)
695 000 Kč
Stav skladu
Do 14 dnů
Číslo
31462-930
Sběratelská série


Stavební slohy

Cyklus sběratelských medailí České mincovny, které jsou největšími svého druhu na světě, postupně představuje stěžejní architektonické slohy. Po románském a gotickém umění se v jedné polovině kilogramu platiny objevuje renesance, a to v podobě pardubického zámku.

V renesanci se snoubí řada prvků: znovuzrození antiky (odtud název slohu – „rinascenza“ znamená v italštině znovuzrození), odklon od gotického umění a také nový, církví méně spoutaný pohled na svět. Ten se poprvé projevil v italské Florencii na počátku 15. století a svobodné smýšlení místní občanské společnosti se rychle projevilo v architektuře, malířství a sochařství po celé Evropě. Na rozdíl od umění středověku usiluje renesance o vyjádření opravdového a nestrojeného světa v moderním duchu humanismu, individualismu, realismu a vědy. Renesanční architektura se přizpůsobovala rozměru člověka – většinou už neměla funkci obrannou, ale reprezentativní. Ve vilách a palácích se uplatnily antikizující prvky, jako jsou sloupořadí, klenba a kupole a výrazná schodiště. Kromě kamene se začaly používat i jiné materiály, například mramor a cihly. Omítané fasády byly zdobeny štukovou výzdobou – sgrafitem, které imituje zdivo nebo tvoří obrazové motivy. Česká a moravská renesanční architektura se rozvíjela v linii nastolené Itálií a Francií a všechny tyto prvky v sobě dokázala reflektovat. Jejím charakteristickým představitelem je pardubický zámek. Ten se ze středověké vodní tvrze proměnil v honosný renesanční palác s čtyřkřídlou dispozicí, který vyhovoval nárokům nového životního stylu aristokracie 16. století. Do dnešních dní se zámek dochoval ve velmi dobrém stavu a patří k největším stavbám svého druhu ve střední Evropě.

Autorem majestátní platinové medaile se opět stal medailér Mgr. A. Jan Hásek. Averzní stranu věnoval pohledu na severní část pardubického zámku. Na reverzní stranu pak umístil detail v podobě kryté mostní chodby, která vede přes někdejší vodní příkop a spojuje jihovýchodní nároží zámku se zámeckým valem. Opisy na obou stranách uvádějí ZÁMEK PARDUBICE – RENESANCE – ČESKÁ REPUBLIKA.

Emisní náklad platinové medaile čítá pouhých 12 kusů. Součástí každé medaile jsou speciální certifikát pravosti a doprovodná knížečka s textem PhDr. Kateřiny Nory Novákové, Ph.D., která blíže představuje renesanční sloh i výjimečnou českou stavbu.

Materiál
Platina
Váha
500 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
85 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu
Mgr. A. Jan Hásek
Číslo
31462-930
Emisní náklad
12 ks
Datum emise
říjen 2019
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna