Platinová sběratelská medaile Klášter Zlatá koruna stand

Platinová sběratelská medaile Klášter Zlatá koruna stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2013
Emisní náklad
50 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Významné stavby

Medaile je zhotovena z ryzí platiny – výchozí materiál byl zpracován ve vídeňské mincovně a je opatřen mezinárodním certifikátem. Ten je vytištěn na ručním papíře vyrobeném ve Velkých Losinách a ozdoben kovovým vlysem v podobě medaile.

Klášter založil v roce 1263 český král Přemysl Otakar II., velkého rozkvětu dosáhl ve 14. století, poté byl napaden a zapálen husity, na čas mnichy opuštěn, a teprve v 17. století se dočkal rozsáhlé obnovy. Další dobou rozkvětu byla 2. polovina 18. století za posledního opata Bohumíra Bylanského, který např. založil školu pro děti místních poddaných, dal postavit skleník, bažantnici či malou hvězdárnu. V roce 1787 budovy odkoupili Schwarzenbergové. Během 2. světové války byl klášter zkonfiskován, v roce 1948 komplex přešel do vlastnictví Československého státu, v roce 1995 byl prohlášen národní kulturní památkou a nyní je ve správě NPÚ. Dominantou Zlaté koruny je gotická stavba klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Averzní stranu medaile tvoří koruna zakladatele kláštera Přemysla Otakara II., v níž je umístěn jeden z nejstarších znaků cisterciáckého řádu, kterému byl klášter zasvěcen.
Na reverzní straně se nachází motiv trnové koruny, v němž je umístěna gotická kružba z architektury kláštera, jezdecká pečeť Přemysla Otakara II. a rok založení 1263.

Limitovaný náklad 50 kusů, číslováno.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
30797-930
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
500 g
Průměr
85 mm
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...