Platinová uncová mince UNESCO - Brno - vila Tugendhat proof

Platinová uncová mince UNESCO - Brno - vila Tugendhat proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
srpen 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
47 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Osmá platinová mince České mincovny z cyklu, který je věnovaný českým památkám UNESCO, se od předchozích emisí poněkud liší. Je na ní vyobrazena moderní stavba – vila Tugendhat.

Brněnská vila Tugendhat je stěžejním dílem funkcionalismu a představuje zhmotnění všech jeho myšlenek. V letech 1929 až 1930 vznikla na zakázku manželů Grety a Fritze Tugendhatových podle návrhu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který je považován za jednoho z otců architektury 20. století. Stavba využila řadu odvážných architektonických řešení (obří čelní okna lze zapustit do podlahy, a interiér tak splyne s přírodou) a pokrokových technologií (nosný systém budovy tvoří ocelové nýtované sloupy). Vila rovněž určila nová měřítka moderního bydlení. Interiér byl vybaven elegantním a citlivě navrženým nábytkem, přičemž několik dochovaných kusů se stalo kulturní památkou. Vila je prvním objektem moderní architektury v České republice a teprve čtvrtým na světě, který byl zařazen na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Komfort, který poskytovala svým majitelům, ohromuje i 90 let po jejím vzniku…

Reverzní strana předkládá pohled na vilu, která byla strohou odpovědí na okázalou měšťanskou zdobnost předchozí generace. Dalším prvkem reverzu je list platanu, který roste v zahradě vily. Pod tímto stromem probíhala v srpnu 1992 jednání o rozdělení Československa. Kompozici obklopuje perlovec a opis VILA TUGENDHAT V BRNĚ. Averzní straně mince, která je společná celé platinové sérii, vévodí koláž složená z architektonických prvků rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Averz dále nese atributy ostrova Niue, emitenta, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci pro vydávání pamětních mincí – jsou jimi jméno a portrét panovnice Alžběty II., letopočet emise 2019 a nominální hodnota 50 DOLLARS (NZD).

Každou minci doprovází speciální certifikát pravosti. Kompletní kolekci všech dvanácti platinových ražeb si můžete uložit do dřevěné etuje, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75351-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...