Platinová uncová mince UNESCO - Hornický region Krušnohoří  proof

Platinová uncová mince UNESCO - Hornický region Krušnohoří  proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2021
Emisní náklad
100 ks
Cena
47 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Čtrnáctá a prozatím poslední emise ze sběratelsko-investiční série platinových mincí, která vzdává hold českým památkám zapsaným na seznamu UNESCO, je věnována hornickému regionu Krušnohoří.

Osm staletí soustavné těžby a zpracování rud
– od stříbrné po uranovou – proměnilo Krušnohoří v jedinečnou hornickou krajinu. Hustá síť horních měst s rozličnými montánními památkami, které se nacházejí nad zemí i pod ní, je dokladem obrovského historického vlivu regionu, odkud se do celého světa šířily inovace v hornictví, hutnictví i mincovnictví. Vždyť právě z jáchymovského tolaru se stal světoznámý dolar. Drsný horský kraj zároveň předkládá svědectví o soužití lidí na obou stranách česko‑německé hranice.

Reverzní straně mince z ateliéru Lenky Nebeské, DiS., vévodí krušnohorské důlní památky – Vlčí jámy, kde se ve středověku dobývala cínová ruda, a věž hlubinného dolu Svornost, který oplýval stříbrem a později se stal prvním uranovým dolem na světě. Kompozici dotváří havířská symbolika – mlátek, želízko a důlní vozík u vchodu do štoly. Obvod reverzu lemuje perlovec s opisem HORNICKÝ REGION KRUŠNOHOŘÍ. Averzní strana mince, která je společná celé platinové sérii, pak nese koláž architektonických prvků z rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2021.

Nedílnou součástí mince, která vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů, je speciální certifikát pravosti.

V době, kdy začala platinová série vycházet, bylo na seznamu UNESCO zapsáno dvanáct hmotných památek. V roce 2019 se tento prestižní seznam rozrostl o další dvě české pamětihodnosti. Ty se rovněž objevují na mincích, ale bohužel se nevejdou do dřevěné sběratelské etue, která vznikla v roce 2017.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75793-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999,0 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...