Platinová uncová mince UNESCO - Brno - vila Tugendhat proof

Platinová uncová mince UNESCO - Brno - vila Tugendhat proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
srpen 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Osmá platinová mince České mincovny z cyklu, který je věnovaný českým památkám UNESCO, se od předchozích emisí poněkud liší. Je na ní vyobrazena moderní stavba – vila Tugendhat.

Brněnská vila Tugendhat je stěžejním dílem funkcionalismu a představuje zhmotnění všech jeho myšlenek. V letech 1929 až 1930 vznikla na zakázku manželů Grety a Fritze Tugendhatových podle návrhu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který je považován za jednoho z otců architektury 20. století. Stavba využila řadu odvážných architektonických řešení (obří čelní okna lze zapustit do podlahy, a interiér tak splyne s přírodou) a pokrokových technologií (nosný systém budovy tvoří ocelové nýtované sloupy). Vila rovněž určila nová měřítka moderního bydlení. Interiér byl vybaven elegantním a citlivě navrženým nábytkem, přičemž několik dochovaných kusů se stalo kulturní památkou. Vila je prvním objektem moderní architektury v České republice a teprve čtvrtým na světě, který byl zařazen na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Komfort, který poskytovala svým majitelům, ohromuje i 90 let po jejím vzniku…

Reverzní strana předkládá pohled na vilu, která byla strohou odpovědí na okázalou měšťanskou zdobnost předchozí generace. Dalším prvkem reverzu je list platanu, který roste v zahradě vily. Pod tímto stromem probíhala v srpnu 1992 jednání o rozdělení Československa. Kompozici obklopuje perlovec a opis VILA TUGENDHAT V BRNĚ. Averzní straně mince, která je společná celé platinové sérii, vévodí koláž složená z architektonických prvků rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Averz dále nese atributy ostrova Niue, emitenta, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci pro vydávání pamětních mincí – jsou jimi jméno a portrét panovnice Alžběty II., letopočet emise 2019 a nominální hodnota 50 DOLLARS (NZD).

Každou minci doprovází speciální certifikát pravosti. Kompletní kolekci všech dvanácti platinových ražeb si můžete uložit do dřevěné etuje, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75351-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...