1. Eshop
  2. Pro investory
  3. Nejnovější produkty
  4. Platinová uncová mince UNESCO - Kostel sv. Jana …
Zpět

Platinová uncová mince UNESCO - Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře proof

Cena (včetně DPH)
47 990 Kč
Stav skladu
Do 14 dnů
Číslo
75349-911
Sběratelská série


České památky UNESCO

Šestá platinová mince České mincovny ze sběratelsko-investičního cyklu věnovaného památkám UNESCO vzdává hold kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, od jehož založení co nevidět uplyne 300 let.

Hlavním záměrem při budování poutního kostela u města Žďár nad Sázavou bylo oslavit Jana Nepomuckého coby významného světce a patrona, a to ještě před jeho kanonizací. Podnět vzešel od opata Václava Vejmluvy (jako bezprostřední reakce na zázračný nález zachovalého jazyka v hrobě Jana Nepomuckého ve Svatovítské katedrále dne 15. dubna 1719) a jeho myšlenku převedl do reality Jan Blažej Santini-Aichel. Proslulý architekt při práci kombinoval hluboké znalosti matematiky se zaníceností pro křesťanskou mystiku a svatostánku vtiskl svůj jedinečný rukopis, který nazýváme barokní gotikou. Nedržel se obvyklých sakrálních konvencí, pouze respektoval zadání opata, který si přál, aby pracoval s tvarem hvězdy. Kostelem, který je obklopen ambitem, prostupuje mystická číslovka pět odkazující na mučednictví Jana Nepomuckého i Ježíše Krista. Stavba má pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí, …

Reverzní straně platinové mince, jejíž autorkou je již tradičně medailérka Lenka Nebeská, DiS., vévodí pohled na unikátní kostel z ptačí perspektivy doplněný detailem hvězdy umístěné nad jeho hlavním vchodem. Averzní strana mince, která je společná celému cyklu, nese jméno a portrét královny Alžběty II., rok vydání 2018 a nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD). Jedná se o nezbytné atributy ostrova Niue – emitenta, který poskytuje zahraniční licenci pro vydávání pamětních mincí České mincovny. Mezi tyto náležitosti je zakomponována koláž složená z architektonických prvků rozličných českých staveb zapsaných na seznamu světového dědictví.

Nezaměnitelný půdorys kostela najdete také na dřevěné sběratelské krabičce, kam si můžete uložit celou platinovou sérii. Každý ze 100 kusů mincí je doplněn speciálním certifikátem pravosti.
 

Materiál
Platina
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
75349-911
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
listopad 2018
Balení
Černá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD