Platinová uncová mince UNESCO - Třebíč - židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa proof

Platinová uncová mince UNESCO - Třebíč - židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
47 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Devátá platinová mince ze sběratelsko-investičního cyklu České mincovny s motivy památek UNESCO je věnována krásám Třebíče.

První zmínky o Třebíči sahají až do roku 1101 a za dlouhá staletí existence se město stalo důležitým centrem jihozápadní Moravy – hospodářským, správním i náboženským. Nezaměnitelnou atmosféru propůjčilo Třebíči neobvykle harmonické soužití místních kultur křesťanů a židů… V románsko-gotické křesťanské bazilice sv. Prokopa se nacházejí unikátní biblické fresky nebo 700 let stará krypta s původní výdřevou stropu. Jak je možné, že výdřeva přečkala takovou dobu? Může za to speciální postup, při kterém se dřevo až 80 let impregnovalo vápenným mlékem v jámě v zemi, a tak získalo vlastnosti podobné kameni… Unikátně dochovaná židovská čtvrť je pak domovem radnice, chudobince, nemocnice, škol, synagog a hřbitova s 3000 kamenných náhrobků. A co víc – jedná se o jediný doklad židovské kultury mimo území Izraele zapsaný na seznamu UNESCO.

„Dominantu rubové strany tvoří pohled na baziliku svatého Prokopa a na část židovské čtvrti. Ten je doplněn o dva detaily – lomený oblouk odkazuje na architekturu křesťanského kostela a Davidova hvězda s menorou odkazují na židovské tradice,“
vysvětluje autorka mince Lenka Nebeská, DiS. Kompozici obklopuje perlovec a opis ŽIDOVSKÁ ČTVRŤ A BAZILIKA SV. PROKOPA V TŘEBÍČI. Averzní straně mince, která je společná celé platinové sérii, vévodí koláž složená z architektonických prvků rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2019.

Nedílnou součástí mince je speciální certifikát pravosti. Kompletní platinovou kolekci si můžete uložit do dřevěné etuje, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75352-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...