Platinová uncová mince UNESCO - Hornický region Krušnohoří proof
Platinová uncová mince UNESCO - Hornický region Krušnohoří proof
Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny
České památky UNESCO - Ukončení prodeje leden 2025
Čtrnáctá a prozatím poslední emise ze sběratelsko-investiční série platinových mincí, která vzdává hold českým památkám zapsaným na seznamu UNESCO, je věnována hornickému regionu Krušnohoří.
Osm staletí soustavné těžby a zpracování rud – od stříbrné po uranovou – proměnilo Krušnohoří v jedinečnou hornickou krajinu. Hustá síť horních měst s rozličnými montánními památkami, které se nacházejí nad zemí i pod ní, je dokladem obrovského historického vlivu regionu, odkud se do celého světa šířily inovace v hornictví, hutnictví i mincovnictví. Vždyť právě z jáchymovského tolaru se stal světoznámý dolar. Drsný horský kraj zároveň předkládá svědectví o soužití lidí na obou stranách česko‑německé hranice.
Reverzní straně mince z ateliéru Lenky Nebeské, DiS., vévodí krušnohorské důlní památky – Vlčí jámy, kde se ve středověku dobývala cínová ruda, a věž hlubinného dolu Svornost, který oplýval stříbrem a později se stal prvním uranovým dolem na světě. Kompozici dotváří havířská symbolika – mlátek, želízko a důlní vozík u vchodu do štoly. Obvod reverzu lemuje perlovec s opisem HORNICKÝ REGION KRUŠNOHOŘÍ. Averzní strana mince, která je společná celé platinové sérii, pak nese koláž architektonických prvků z rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2021.
Nedílnou součástí mince, která vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů, je speciální certifikát pravosti.
V době, kdy začala platinová série vycházet, bylo na seznamu UNESCO zapsáno dvanáct hmotných památek. V roce 2019 se tento prestižní seznam rozrostl o další dvě české pamětihodnosti. Ty se rovněž objevují na mincích, ale bohužel se nevejdou do dřevěné sběratelské etue, která vznikla v roce 2017.