Platinová uncová mince UNESCO - Hornický region Krušnohoří  proof

Platinová uncová mince UNESCO - Hornický region Krušnohoří  proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
srpen 2021
Emisní náklad
100 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Čtrnáctá a prozatím poslední emise ze sběratelsko-investiční série platinových mincí, která vzdává hold českým památkám zapsaným na seznamu UNESCO, je věnována hornickému regionu Krušnohoří.

Osm staletí soustavné těžby a zpracování rud
– od stříbrné po uranovou – proměnilo Krušnohoří v jedinečnou hornickou krajinu. Hustá síť horních měst s rozličnými montánními památkami, které se nacházejí nad zemí i pod ní, je dokladem obrovského historického vlivu regionu, odkud se do celého světa šířily inovace v hornictví, hutnictví i mincovnictví. Vždyť právě z jáchymovského tolaru se stal světoznámý dolar. Drsný horský kraj zároveň předkládá svědectví o soužití lidí na obou stranách česko‑německé hranice.

Reverzní straně mince z ateliéru Lenky Nebeské, DiS., vévodí krušnohorské důlní památky – Vlčí jámy, kde se ve středověku dobývala cínová ruda, a věž hlubinného dolu Svornost, který oplýval stříbrem a později se stal prvním uranovým dolem na světě. Kompozici dotváří havířská symbolika – mlátek, želízko a důlní vozík u vchodu do štoly. Obvod reverzu lemuje perlovec s opisem HORNICKÝ REGION KRUŠNOHOŘÍ. Averzní strana mince, která je společná celé platinové sérii, pak nese koláž architektonických prvků z rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2021.

Nedílnou součástí mince, která vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů, je speciální certifikát pravosti.

V době, kdy začala platinová série vycházet, bylo na seznamu UNESCO zapsáno dvanáct hmotných památek. V roce 2019 se tento prestižní seznam rozrostl o další dvě české pamětihodnosti. Ty se rovněž objevují na mincích, ale bohužel se nevejdou do dřevěné sběratelské etue, která vznikla v roce 2017.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75793-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999,0 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...