Platinová uncová mince UNESCO - Kladruby nad Labem - Národní hřebčín proof

Platinová uncová mince UNESCO - Kladruby nad Labem - Národní hřebčín proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
únor 2021
Emisní náklad
100 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Třináctá emise ze sběratelsko-investiční série platinových mincí, která vzdává hold českým památkám zapsaným na seznamu UNESCO, je věnována hřebčínu v Kladrubech nad Labem.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem
je chovnou stanicí nejstaršího původního českého koňského plemene. Starokladrubští bělouši – mohutní kočároví koně s typickou klabonosou hlavou – jsou elegantní, vytrvalí, spolehliví, snadno ovladatelní a velice učenliví. Chov zvířat, která byla speciálně vyšlechtěna pro ceremoniální účely císařského dvora, začal v době Rudolfa II. a pokračuje bez přerušení více než čtyři staletí. Kladrubská krajina s pastvinami a vodními kanály si po celou tu dobu uchovala svou předindustriální podobu.

Reverzní straně mince z ateliéru medailérky Lenky Nebeské, DiS., vévodí pohled na charakteristickou architekturu hřebčína doplněný vyobrazením hříběte starokladrubáka. Mládě, které se rodí černé a zprvu připomíná neohrabaného nohatého oslíka, se promění v majestátního bělouše až po sedmi letech… Kompozici lemuje perlovec a opis KLADRUBY NAD LABEM – NÁRODNÍ HŘEBČÍN. Averzní strana mince, která je společná celé platinové sérii, pak nese koláž architektonických prvků z rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2021.

Nedílnou součástí mince je speciální certifikát pravosti.

V době, kdy začala platinová série vycházet, bylo na seznamu UNESCO zapsáno dvanáct hmotných památek. V roce 2019 se tento prestižní seznam rozrostl o další dvě české pamětihodnosti. Ty se rovněž objevují na mincích, ale bohužel se nevejdou do dřevěné sběratelské etue, která vznikla v roce 2017.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75792-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999,0 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...