Platinová uncová mince UNESCO - Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře proof

Platinová uncová mince UNESCO - Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2018
Emisní náklad
100 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Šestá platinová mince České mincovny ze sběratelsko-investičního cyklu věnovaného památkám UNESCO vzdává hold kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, od jehož založení co nevidět uplyne 300 let.

Hlavním záměrem při budování poutního kostela u města Žďár nad Sázavou bylo oslavit Jana Nepomuckého coby významného světce a patrona, a to ještě před jeho kanonizací. Podnět vzešel od opata Václava Vejmluvy (jako bezprostřední reakce na zázračný nález zachovalého jazyka v hrobě Jana Nepomuckého ve Svatovítské katedrále dne 15. dubna 1719) a jeho myšlenku převedl do reality Jan Blažej Santini-Aichel. Proslulý architekt při práci kombinoval hluboké znalosti matematiky se zaníceností pro křesťanskou mystiku a svatostánku vtiskl svůj jedinečný rukopis, který nazýváme barokní gotikou. Nedržel se obvyklých sakrálních konvencí, pouze respektoval zadání opata, který si přál, aby pracoval s tvarem hvězdy. Kostelem, který je obklopen ambitem, prostupuje mystická číslovka pět odkazující na mučednictví Jana Nepomuckého i Ježíše Krista. Stavba má pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí, …

Reverzní straně platinové mince, jejíž autorkou je již tradičně medailérka Lenka Nebeská, DiS., vévodí pohled na unikátní kostel z ptačí perspektivy doplněný detailem hvězdy umístěné nad jeho hlavním vchodem. Averzní strana mince, která je společná celému cyklu, nese jméno a portrét královny Alžběty II., rok vydání 2018 a nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD). Jedná se o nezbytné atributy ostrova Niue – emitenta, který poskytuje zahraniční licenci pro vydávání pamětních mincí České mincovny. Mezi tyto náležitosti je zakomponována koláž složená z architektonických prvků rozličných českých staveb zapsaných na seznamu světového dědictví.

Nezaměnitelný půdorys kostela najdete také na dřevěné sběratelské krabičce, kam si můžete uložit celou platinovou sérii. Každý ze 100 kusů mincí je doplněn speciálním certifikátem pravosti.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75349-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...