Platinová uncová mince UNESCO - Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci proof

Platinová uncová mince UNESCO - Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2020
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

České památky UNESCO

Desáté platinové minci České mincovny ze sběratelsko-investiční série, která vzdává hold českým památkám zapsaným na seznamu UNESCO, vévodí olomoucký sloup Nejsvětější Trojice.

Velkolepý barokní sloup v Olomouci měří 35 metrů a v jeho spodní části se nachází kaple. Sochařskou výzdobu tvoří 18 soch světců, 12 figur světlonošů, 6 reliéfů s polopostavami apoštolů, sousoší Nanebevzetí Panny Marie, a nakonec vrcholové sousoší Nejsvětější Trojice, které dalo sloupu jméno. Monument začal vznikat jako projev díků za přečkanou morovou epidemii, která postihla Moravu v letech 1714 až 1716, ale protože všichni umělci a řemeslníci, kteří na stavbě pracovali, byli hrdými olomouckými občany, stal se sloup Nejsvětější Trojice také manifestací lokálního patriotismu. Význam stavby ještě umocnilo její slavnostní vysvěcení, kterého se roku 1754 osobně zúčastnil císařský pár – Marie Terezie a František I. Štěpán Lotrinský. O tom, jak si obyvatelé města své pýchy vážili, vypovídá příhoda ze sedmileté války. Když při obléhání města roku 1758 sloup několikrát zasáhly pruské dělové koule, k nepřátelskému veliteli se bez ohledu na nebezpečí vydalo procesí Olomoučanů, kteří ho požádali, aby na něj nestřílel. Generál jejich přání vyhověl, a z unikátní pamětihodnosti se tak může těšit celý svět…

Reverzní straně mince dominuje pohled na morový sloup v celé jeho kráse. „Doplňujícím prvkem je vyobrazení detailu z vrcholového sousoší Nejsvětější Trojice. Je jím holubice – čili Duch Svatý,“ vysvětluje autorka mince Lenka Nebeská, DiS. Kompozici obklopuje perlovec a opis SLOUP NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE V OLOMOUCI. Averzní straně mince, která je společná celé platinové sérii, vévodí koláž složená z architektonických prvků rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2020.

Minci doprovází speciální certifikát pravosti. Nezapomeňte, že kompletní platinovou kolekci si můžete uložit do dřevěné etuje, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75348-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Standardní
Materiál
Platina
Ryzost
999
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...