Platinová uncová mince UNESCO - Telč - historické centrum proof

Platinová uncová mince UNESCO - Telč - historické centrum proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
únor 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Sedmou pamětihodností zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO, která se objevuje v reliéfu platinové mince České mincovny, se stalo historické centrum Telče.

Telč se nachází v půli cesty mezi Prahou a Vídní. Městskému jádru vévodí královská vodní tvrz z 13. století, rozsáhlý renesanční zámecký areál se zahradou a parkem, a především náměstí s nenarušeným komplexem historických domů. Stavby v renesančním a barokním stylu vynikají nezaměnitelnými podloubími a průčelími, která byla stavěna podle jednotného plánu. Historické centrum moravského města je uzavřené rybníky a branami, a tak si udrželo svou charakteristickou podobu, která je dílem Zachariáše z Hradce. Český šlechtic a humanista ze 16. století, jenž si Telč zvolil za své sídlo, byl dobrým hospodářem a za jeho působení město zažilo nevídaný rozmach. Zakládal cechy, budoval rybníky a zveleboval celou Telč – nejen náměstí a panské sídlo.

Reverzní straně mince vévodí pohled na stavby lemující Náměstí Zachariáše z Hradce – od nárožního měšťanského domu s arkýřem vlevo po mohutnou radnici vpravo. V pravé dolní části reverzu je výjev doplněn městským erbem umístěným v oblouku, který odkazuje na typické podloubí telčských domů. Kompozici obklopuje perlovec a opis MĚSTO TELČ. Pamětní mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, a jejich averzní strana proto nese jeho nezbytné náležitosti – portrét a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2019. To vše je vkusně zakomponováno do koláže složené z architektonických prvků vybraných českých staveb zapsaných na seznamu UNESCO.

Platinová mince je doplněna speciálním certifikátem pravosti. Nezapomeňte, že kompletní dvanáctidílnou sbírku si můžete uložit do luxusní sběratelské etue.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75350-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...