Platinová uncová mince UNESCO - Zámek a zámecký areál Litomyšl proof

Platinová uncová mince UNESCO - Zámek a zámecký areál Litomyšl proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2018
Emisní náklad
100 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Motivem páté platinové mince České mincovny ze sběratelsko-investičního cyklu věnovaného památkám UNESCO se stal zámek Litomyšl. Mince vychází v roce 2018, kdy uplynulo rovných 450 let od položení jeho základního kamene.

Renesanční zámek, který si ve druhé polovině 16. století nechali postavit Pernštejnové jako reprezentativní sídlo, představuje vzácnou ukázku italského arkádového paláce upraveného pro podmínky zaalpských zemí. Vyniká unikátní sgrafitovou výzdobou fasád a štítů a svou výjimečnost si uchoval navzdory řadě přeměn ve stylu nových uměleckých směrů. Nedílnou součástí komplexu jsou dochované hospodářské budovy a zahrada upravená do podoby anglického parku, ale také historické zámecké divadlo s funkční mašinérií a souborem kulis, které je jedním z posledních v celé Evropě. Přímo na zámku se navíc – do rodiny zámeckého sládka – narodil legendární hudební skladatel Bedřich Smetana.

Reverzní strana mince, která je dílem talentované medailérky Lenky Nebeské, DiS., předkládá pohled na zámek směrem od východu. Na fasádě je patrná bohatá psaníčková výzdoba, jejíž detail je vyobrazen na pozadí zámku v horní části mince (zámek pokrývá neuvěřitelných 8000 psaníček). Vpravo dole se nachází ukázka figurální sgrafitové výzdoby a kompozici uzavírá opis ZÁMECKÝ AREÁL LITOMYŠL. Averzní straně mince, která je společná celé platinové sérii, vévodí koláž složená z architektonických prvků rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Averz dále nese náležitosti ostrova Niue, emitenta, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci pro vydávání pamětních mincí – tedy profil a jméno panovnice Alžběty II., letopočet emise 2018 a nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD).

Nedílnou součástí každé mince je speciální certifikát pravosti. Kompletní kolekci všech dvanácti platinových ražeb si můžete uložit do sběratelské etuje.


 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75353-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...