Mince jsou dílem ROMANA ŠAMILJANA, který je nejen uznávaným medailérem, ale také obdivovaným TATÉREM.

Jeho osobitý styl se vyznačuje dynamickými tahy a hypnotickými pohledy, které vyniknou na lidské kůži i v ryzím stříbře.


2024: KYKLOP

Kyklopové – obři, kteří mají uprostřed čela jediné oko – bývají primitivní a brutální tvorové obdaření obrovskou silou. Žijí v doupatech, kde číhají na nešťastné poutníky, které pak požírají. Avšak najdou se mezi nimi i zruční řemeslníci – stavitelé neproniknutelných hradeb či kováři, kteří v nitru sopek vyrábějí zbraně obdařené božskou mocí.


2024: MEDÚSA

Medúsa bývala spanilou dívkou, jejíž kráse nedokázal odolat žádný muž. Neunikla ani pozornosti znesvářených bohů, ve kterých vzbuzovala chtíč i opovržení. Nakonec upadla v nemilost a byla stižena strašlivým prokletím. Proměnila se v obludnou bytost, které se na hlavě místo vlasů svíjejí hadi. Každý, kdo jí pohlédne do očí, rázem zkamení.


2024: ELF

Život půvabných elfů je úzce spjat s magií. Existují v souladu s přírodou, které si váží nadevše, ale nechybí jim cit pro umění a řemesla. Bývají dlouhověcí či dokonce nesmrtelní, což ovlivňuje jejich vztah k obyčejným smrtelníkům. Někteří jsou domýšliví, panovační a sebestřední, jiní se neváhají podělit o své zkušenosti a moudrost.


2024: MOŘSKÁ PANNA

Domovem mořských panen – svůdných žen, jejichž tělo v pase přechází v šupinatý rybí ocas – je nekonečná vodní hlubina. Nejednoho námořníka přilákal jejich neodolatelný zpěv, ale žádný muž si nemůže být jistý, co si pro něj připravily. Na jednoho čeká láskyplné objetí, jiného zastihne nemilosrdná bouře, která zpečetí jeho osud.


2025: TROLL

Starobylí trollové žijí v horách daleko od lidských příbytků. Jsou velcí a silní, ale pomalí a postrádají důvtip. Ze svých skrýší tyto groteskní bytosti vylézají až po setmění. Kdyby na ně dopadly sluneční paprsky, promění se v kámen. Nebývají zlí, ale je lepší se jim vyhnout – mají totiž rádi lidské poklady a za největší pochoutku považují maso.


2025: VÍLA

Kouzelné víly – éterické bytosti něžného pohlaví – mají nejrůznější podoby a povahy. Některé žijí v lesích, jiné ve vodě. Mohou být hodné a laskavé, hravé a lehkomyslné, ale také zlé a zákeřné. Jedna je schopná ukrást dítě z kolébky a utancovat chlapce k smrti, druhá pomůže pocestnému a stane se oddanou manželkou i matkou.


2025: TRPASLÍK

Trpaslíci sice moc nevyrostli, ale zato jsou statní a silní. Jejich houževnatá těla z nich činí nepřekonatelné horníky, kameníky a kovkopy, kteří neúnavně kutají v hlubinách země. Zbožňují kámen, železo, stříbro, zlato a drahokamy a své doly si úzkostlivě střeží. Nemají rádi cizince, ale kdo se k nim chová s úctou, nemusí se bát ničeho zlého.


2025: VALKÝRA

Valkýry jsou krásné, ale nebezpečné válečnice na okřídlených koních, které na bitevním poli řídí boj, rozhodují o vítězství či prohře a určují, kdo přežije a kdo padne. Když bojovník zemře v žáru bitvy, valkýry posoudí, jestli je hoden odejít do sídla bohů. Toho, kdo byl udatný, pak odnesou do velké síně, kde může žít a veselit se navěky.


2026: UPÍR

Nemrtví upíři se plíží po nocích, vstupují do potemnělých domů a nebohým obětem vysávají krev. Tak získávají jejich životní sílu. Za rozbřesku se pak vracejí do svých hrobek, kde se schovávají před slunečním světlem, které je pro ně smrtící. Čas pro tyto krvelačné tvory nic neznamená – neumírají stářím a je velmi obtížné je zahubit.


2026: ANDĚL

Andělé jsou okřídlenými posly, kteří slouží jako prostředníci mezi královstvími na nebi a na zemi. Jsou všudypřítomní, pročež mohou být tomu, kdo je potřebuje, neustále nablízku. Zosobňují lásku, bezpečí, klid a mír, ale vládnou velikou mocí. Přestože symbolizují čistotu, mohou podlehnout vábení temnoty a stát se padlými anděly – démony.


2026: GOBLIN

Goblini jsou zlovolným plemenem bytostí malého vzrůstu. Někteří jsou vyloženě zlí, jiní spíše šibalští, ale všichni bez rozdílu rádi škodí, kradou a ubližují. Škaredé skřítky není radno podceňovat. Jeden drobný goblin může působit neškodně, ale ve skupinách se stávají nebezpečnými. Jsou nenápadní, prohnaní a rychle se šíří.


2026: DRYÁDA

Dryády jsou lesní bytosti, jejichž životy jsou neoddělitelně spjaty se stromy. Mají podobu mladých a krásných dívek, ale pokud strom začne chřadnout, nebo dokonce zahyne, stejný osud čeká i dryádu, která je s ním spřízněna. Není proto divu, že tyto plaché nymfy své posvátné hvozdy brání před každým, kdo nemá přírodu v úctě.


Materiál: Stříbro / Ryzost: 999 / Hmotnost: 31,1 g / Průměr: 37 mm / Emitent: Niue / Nominální hodnota: 2 NZD

Detaily reliéfu jsou zvýrazněny PATINOU, která mincím dodává starobylý vzhled.


Kompletní kolekci si budete moci uložit do SBĚRATELSKÉ KNIHY.

V ní najdete nejen řadu zajímavostí, ale také dobrodružnou deskovou hru s názvem CESTA HRDINŮ!


I sám Roman Šamiljan se rozhodl, že se vydá na cestu. Sice to není cesta říší fantazie, ale i tak je plná dobrodružství:

„Já jsem Roman a tohle je můj pes Herc. My dva jsme se pěšky vydali na 3000 KILOMETRŮ DLOUHOU POUŤ, která vede z našeho Janova na severu Čech až do nejzápadnějšího městečka Španělska, kterým je Fisterra. Jdeme prakticky bez kapitálu, ale v batohu mám s sebou své tetovací strojky. Tentokrát nebudu tetovat za peníze. Chci prostě jenom vytvořit lidem originál – takovou vzpomínku na tu moji cestu – výměnou za úplně jakoukoli praktickou pomoc. Nechám to čistě na situaci a na lidech, které potkám. Jak rád říkám, cesta je cíl…“


Česká mincovna
Loading...