Sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí Převratné osmičky našich dějin proof

Sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí Převratné osmičky našich dějin proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2018
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Převratné osmičky našich dějin

Je pozoruhodné, že ty nejdůležitější letopočty, které formovaly dějiny Československa, končí osmičkou. Pamětní sada České mincovny nazvaná „Převratné osmičky“ připomíná jejich kulatá výročí prostřednictvím čtveřice mincí. Každá mince je vyražena ze dvou trojských uncí ryzího stříbra v provedení „piedfort“. Mince s tímto označením mají oproti tradičním ražbám dvojnásobnou tloušťku – ve světě jsou velmi populární a pro Českou mincovnu se v tomto ohledu jedná o premiéru.

První světová válka, která skončila před 100 lety, poskytla Čechům a Slovákům příležitost dokázat, že si zaslouží vlastní stát, a svými činy na politickém i bitevním poli se vymanili z nevlídných okovů rakousko-uherské říše. Před 80 lety byla podepsána Mnichovská dohoda – hanebný dokument, kterým evropské mocnosti přistoupily na požadavky nacistického Německa a který byl vyvrcholením snah Adolfa Hitlera o rozbití demokratického Československa. Před 70 lety – po komunistickém převratu, který jeho strůjci v čele s Klementem Gottwaldem nazvali Vítězným únorem – se Československo stalo vazalem Sovětského svazu a na následující čtyři dekády v něm byl nastolen totalitní režim. Pražské jaro – krátké období liberalizace v komunistickém Československu, které mělo vést ke vzniku socialismu s lidskou tváří – bylo před 50 lety náhle a násilně potlačeno vojenskou okupací „spřátelenými“ armádami Varšavské smlouvy.

„Když jsem si načítal informace o každé události, bylo mi jasné, že pokaždé šlo o jiný kontext a o jiné dobové okolnosti. Společným jmenovatelem těchto událostí však bylo to, že se všechny udály naší republice, jež má za symbol lva. Za prvních sto let republiky se českému lvu stalo mnohé a každá z těchto událostí českého lva a jeho suverenitu významně ovlivnila a změnila. Doufám, že výsledek mého snažení srozumitelně vypráví právě o těchto změnách,“ říká autor čtveřice mincí MgA. Josef Oplištil.

Na první minci český lev svými mohutnými tlapami rozbíjí habsburského orla, přičemž mu jako klín slouží lipová ratolest. Na druhé minci je český lev rozbíjen čtyřmi klíny, které symbolizují signatáře Mnichovského diktátu, a dostává tvar hákového kříže. Na třetí minci je český lev připravován o svou korunku, kterou mu odřezává pěticípá socialistická hvězda. Na čtvrté minci je český lev spoután a podrápán ostnatým drátem ve tvaru pěticípé socialistické hvězdy.

Čtveřice mincí je spolu s certifikátem pravosti uložena do luxusní dřevěné etue ozdobené tematickou rytinou.
 

Specifikace

Číslo
75379-711
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
5 WST
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
248,8 g
Průměr
37 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...