Sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí Rok 1920 proof

Sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí Rok 1920 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2020
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Rok 1920

Sada čtyř pamětních mincí České mincovny s názvem Rok 1920 připomíná 100. výročí klíčových okamžiků budování československé státnosti. Každá mince je vyražena ze dvou trojských uncí ryzího stříbra v provedení piedfort – to znamená, že mince mají oproti tradičním ražbám dvojnásobnou tloušťku.

V roce 1920 se Československo chystalo oslavit druhé narozeniny. Mělo za sebou měnovou reformu a jeho vyspělé hospodářství nabíralo na obrátkách, ale protože vznik republiky v roce 1918 byl překotný, řada státotvorných řešení byla dosud jen provizorní. „Řím nebyl postaven za den“ a o tom, že vznik nezávislého státu Čechů a Slováků byl dlouhý a náročný proces, vypráví čtveřice mincí. První mince je věnována vydání první československé ústavy – nejdůležitějšího zákona země, ze kterého naši zákonodárci čerpají dodnes. Druhá mince připomíná boj o hranice republiky, se kterými se okolní státy nechtěly smířit ani dva roky po válce. Třetí mince patří T. G. Masarykovi, který se stal podruhé prezidentem – tentokrát na základě opravdové plnohodnotné volby. Čtvrtá mince vzdává hold našim legionářům, kteří bojovali za samostatnost Československa po celém světě a kteří se za velké slávy konečně vraceli domů.

Autorem všech čtyř mincí je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Jednotlivé reverzní strany předkládají desky slavnostního provedení československé ústavy a sloup budovy Ústavního soudu; mapu republiky a vyobrazení Alžbětina mostu, který byl svědkem československo-maďarských bojů; portrét T. G. Masaryka; legionářský obrněný vlak a loď, která našince vezla přes oceán. Společným prvkem všech mincí je trikolóra, která se objevuje i na averzní straně, kde ji doprovázejí lipové ratolesti. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, jejich averz nese ještě jeho nezbytné atributy – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2020.

Čtyřdílný komplet mincí je uložen do luxusní dřevěné krabičky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75722-751
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
248,8 g
Průměr
37 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...