Sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí Staroměstská exekuce proof

Sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí Staroměstská exekuce proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2021
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Staroměstská exekuce

Staroměstská exekuce – známá též jako poprava 27 českých pánů – byla nebývale krutou odplatou za povstání protestantských českých stavů, které bylo namířeno proti panování katolických Habsburků. Jednu z nejtemnějších událostí českých dějin, která se odehrála před 400 lety, připomíná sada čtyř stříbrných mincí České mincovny. Každá mince je vyražena ze dvou trojských uncí ryzího stříbra v provedení piedfort – to znamená, že mince mají oproti tradičním ražbám dvojnásobnou tloušťku.

Sada vás seznámí s aktéry, místem konání i tragickými následky staroměstské exekuce:

  • Kat Mydlář – Vykonání poprav bylo svěřeno Janu Mydlářovi, který stál na okraji společnosti, ale dokázal si získat úctu a uznání. Náplní jeho řemesla bylo stínání hlav či věšení odsouzených, ale také mučení. Nezáleželo na tom, zda byl člověk prostý či urozený – profesionál vykonal své.
  • Staroměstské náměstí – Popravčí pódium se špalkem a oprátkami vyrostlo přímo pod okny Staroměstské radnice, kde odsouzení strávili svou poslední noc. Kruté divadlo přilákalo tisíce zvědavců a na dodržování pořádku dohlíželo vojsko.
  • Čeští pánové – Většina představitelů poraženého stavovského povstání zůstala v českých zemích s nadějí, že císařova odplata bude mírná. Zmýlili se a kat poslal na onen svět 3 odsouzené stavu panského, 7 rytířského a 17 měšťanského.
  • Doba temna – Po porážce českých stavů stíhala náš národ jedna tragédie za druhou. Císař Ferdinand II. zrušil platnost Rudolfova majestátu, který zaručoval náboženskou svobodu, a položil základy habsburského absolutismu.

Autorem všech čtyř mincí je medailér Mgr. Petr Horák. Jednotlivé reverzní strany předkládají Jana Mydláře s nástroji smrti – čtyřmi meči, popravčím špalkem a oprátkou; Staroměstskou radnici s popravčím pódiem; svištící meč, který za sebou nechává jména popravených; Ferdinanda II., habsburského orla a rozetnutý Rudolfův majestát. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strany nesou jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2021. To vše je doplněno staroměstským chodníkem se sedmadvaceti křížky.

Čtyřdílný komplet mincí je uložen do luxusní dřevěné krabičky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75874-751
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
248,8 g
Průměr
37 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...