Sada čtyř zlatých medailí Pocta Oldřichu Kulhánkovi proof

Sada čtyř zlatých medailí Pocta Oldřichu Kulhánkovi proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2013
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Motivy bankovek Oldřicha Kulhánka

Oldřich Kulhánek byl světoznámý umělec, který se zaměřoval především na grafiku a kresbu. Svou kariéru odstartoval v 60. letech 20. století. V roce 1971 byl zatčen a obviněn z údajného hanobení představitele komunistického režimu. Záminkou se staly grafické listy z let 1968?1971, které zobrazovaly deformovaný Stalinův obličej, perforované pěticípé hvězdy či budovatelsky radostné obličeje změněné v ohavný škleb. Ironií osudu je, že všech 11 listů původně určených k likvidaci si rozebrali komunističtí soudci, kteří Kulhánka soudili.

Po měsíci věznění byl propuštěn a po celé dva roky pravidelně vyslýchán. Po celá sedmdesátá léta měl přísně zakázáno vystavovat, spolupracovat s nakladatelstvími nebo jakkoliv jinak veřejně prezentovat své umění. Přesto se mu podařilo v roce 1971 získat první cenu v anonymní soutěži na novou bankovku. Desetikoruna s vyobrazením sochy apoštola Jakuba z levočského oltáře však nakonec nebyla tištěna. Těm, kteří tehdy rozhodovali o realizaci, se motiv zdál „příliš náboženský“.

Po roce 1989 mohl konečně volně tvořit. V letech 1992 až 1993 pracoval na návrzích osmi nových českých bankovek do soutěže, kterou vyhlásila tehdejší Státní banka československá. Soutěž vyhrál, což později označil za milník své kariéry. „Byla to pro mne výzva. Dodnes když platím, tak se dívám, jestli to tisknou dobře,” říkal o „svých“ bankovkách Kulhánek.

V roce 2010 začal spolupracovat s Českou mincovnou na sérii medailí, která by představila tváře z českých bankovek v trochu jiné podobě - vyražené do ryzího zlata. Celkem pro mincovnu vytvořil čtyři návrhy kilogramových medailí, které na počest Oldřicha Kulhánka vyšly i jako zlaté miniatury v sadách.

Specifikace

Číslo
41309-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Ak. mal. O. Kulhánek Ak.soch. V.Oppl
Autor reverzu
Ak. mal. O. Kulhánek Ak.soch. V.Oppl
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
12,44 g
Průměr
16 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...