Sada čtyř zlatých mincí Bazilika sv. Petra proof

Sada čtyř zlatých mincí Bazilika sv. Petra proof

Stav skladu
Skladem na prodejně
Datum emise
duben 2021
Emisní náklad
300 ks
Cena
59 790 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Volný cyklus České mincovny, který je věnován slavným svatostánkům, dosud představil pražskou katedrálu svatého Víta a pařížskou katedrálu Notre-Dame. Třetí sada čtyř zlatých mincí vzdává hold vatikánské bazilice svatého Petra.

Ve Vatikánu, který je srdcem křesťanského světa, se v 1. století našeho letopočtu nacházel cirkus římského císaře Nerona, kde nalezlo smrt mnoho pronásledovaných křesťanů. Podle legendy byl mezi nimi i sám svatý Petr. Hrob apoštola, který byl ukřižován hlavou dolů, protože se necítil být hoden zemřít stejným způsobem jako Ježíš Kristus, se záhy stal poutním místem a o tři staletí později nad ním římský císař Konstantin I., který proslul jako velký podporovatel křesťanů, nechal vybudovat baziliku svatého Petra. Nejednalo se však o svatostánek, který známe a obdivujeme dnes. Ten vznikl až mezi lety 1505 a 1629 pod vedením nedostižných umělců renesance a baroka – od Donata Bramanteho, který navrhl základní plány baziliky, přes Michelangela Buonarrotiho, kterému stavba vděčí za monumentální kupoli, po Giana Lorenza Berniniho, který vdechl život Svatopeterskému náměstí s kolonádou, plejádou soch světců a egyptským obeliskem z časů Římského impéria.

Každá ze čtyř mincí v sadě je věnována jinému aspektu vatikánské baziliky, ale všechny jsou dílem medailéra MgA. Jakuba Oravy, DiS. První mince připomíná smrt svatého Petra, který je pohřben pod bazilikou. Druhá mince předkládá plány Michelangelovy kupole, která se tyčí do výšky 136,6 metrů a nabízí dechberoucí pohled na Vatikánské zahrady i město Řím. Třetí mince nese vyobrazení Svatopeterského náměstí, které jako otevřená náruč vítá všechny věřící. Čtvrtá mince je věnována papežům – předkládá jejich insignii (svazek zkřížených klíčů, které symbolizují autoritu v pozemském a nebeském království) a pohřebiště, které se nachází uvnitř baziliky svatého Petra. Averzní strana, která je čtveřici mincí společná, je věnována Petrovu trůnu. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2021.

Sada je uložena do luxusní dřevěné etue.

Specifikace

Číslo
75887-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
MgA. Jakub Orava, DiS.
Autor reverzu
MgA. Jakub Orava, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,12 g
Průměr
22 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...