Sada čtyř zlatých mincí Založení Katedrály sv. Víta proof

Sada čtyř zlatých mincí Založení Katedrály sv. Víta proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2019
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Bez ohledu na vyznání je katedrála svatého Víta duchovním symbolem, který je drahý celému národu. Byla založena roku 1344 samotným Karlem IV. a u příležitosti 675. výročí této události vychází sada čtyř zlatých mincí České mincovny.

Svatostánek, který je nedostižným vrcholem gotické architektury, se nachází za zdmi Pražského hradu, tisíciletého sídla českých vládců, a tak není divu, že hrál důležitou roli v českých dějinách. Motivem první mince v sadě je položení základního kamene chrámu, kterého se vedle Otce vlasti zúčastnili také Jan Lucemburský a Arnošt z Pardubic. Arnošt se stal prvním českým arcibiskupem, a proto mu náleží druhá mince. Zatímco třetí mince připomíná, že katedrála byla místem korunovací řady českých panovníků a jejich chotí, čtvrtá mince ji představuje coby jejich pohřebiště.

Všechny čtyři ražby jsou dílem zkušeného medailéra a pedagoga MgA. Josefa Oplištila. Reverzní strana první mince nese vedle symbolického základního kamene s datem 21. 11. 1344 také pergamen, ze kterého vystupuje budoucí katedrála v celé své kráse. Siluetu katedrály najdete i na reverzu druhé mince, ale jejím ústředním motivem je busta Arnošta z Pardubic. Reverzní strana třetí ražby je věnována výjevu z královské korunovace – klečícímu panovníkovi, kterému duchovní nasazuje korunu – doplněnému prosvětleným interiérem katedrály a lilií Svatováclavské koruny. Reverzní strana čtvrté mince nabízí pohled do podzemní hrobky českých králů, který doprovází zdobený kříž. Protože se jedná o mince vydávané v zahraniční licenci ostrova Niue, nese jejich společná averzní strana nezbytné atributy tohoto zahraničního vydavatele – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS a ročník emise 2019 – zakomponované do hlavní lodě katedrály, jejímiž okny prochází světlo.

Komplet mincí je uložen do luxusní dřevěné etue s víčkem ozdobeným rytinou rozety – kruhového okna katedrály.

Specifikace

Číslo
75564-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,12 g
Průměr
22 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...