Sada čtyř zlatých mincí Českoslovenští letci RAF - 68. noční stíhací peruť proof

Sada čtyř zlatých mincí Českoslovenští letci RAF - 68. noční stíhací peruť proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2019
Emisní náklad
400 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Českoslovenští letci v RAF

Pátá sada České mincovny z cyklu, který vzdává hold našim „nebeským jezdcům“, je zároveň sadou poslední. Čtveřice zlatých mincí připomíná osudy 68. noční stíhací perutě RAF.

Historie působení našich letců v britském Královském letectvu je bohatá. Vedle československých perutí sloužili Čechoslováci v řadě dalších útvarů RAF. Nejvíce se zapsali do kroniky britské 68. perutě, která s nepřítelem bojovala za tmy. V prvopočátcích nočního leteckého boje sloužily stíhačům jen vlastní oči, měsíční svit a pozemní světlomety. Revoluce se odehrála na počátku druhé světové války, kdy Luftwaffe zahájila sérii bombardovacích náletů na anglická města, a spočívala v použití palubního radaru, jehož kolébkou byla právě Velká Británie. Sloužit u noční stíhací perutě a utkávat se s německými letouny, plavidly i řízenými střelami bylo ještě náročnější než bojovat s nepřítelem za denního světla.

Cyklus České mincovny věnovaný československým letcům sloužícím v RAF začal vycházet u příležitosti 75. výročí bitvy o Británii. Postupně se v něm objevila tato témata – znaky československých perutí, jejich letouny, letecká esa a významné události. Řada sběratelů poukazovala na to, že vedle čtyř československých perutí – 310., 311., 312. a 313. – by si své mince zasloužila také 68. peruť. Přestože byla britská, vyznačovala se velkým počtem Čechoslováků, kteří se vyznamenali do té míry, že peruť přijala české motto „Vždy připraven“. V roce 2019 proto cyklus uzavírá právě pamětní sada věnovaná 68. peruti. Jednotlivé mince z ateliéru akademického sochaře Zbyňka Fojtů tematicky navazují na čtyři předchozí sady – reverzní strany nesou symbol perutě (sovu s českým mottem), její první skutečně účinnou noční stíhačku (Bristol Beaufighter), dvě letecká esa (pilota Miloslava Mansfelda a radarového operátora Slavomila Janáčka) a výjev z bojového nasazení (útok na střelu V-1). Společná averzní strana mincí pak náleží atributům ostrova Niue (zahraničního emitenta, který České mincovně umožňuje vydávat vlastní pamětní mince) – jménu a portrétu královny Alžběty II., nominální hodnotě 10 DOLLARS (NZD) a roku emise 2019. Tyto atributy jsou doplněny symbolikou RAF.

Nedílnou součástí každé sady je dřevěná krabička (ozdobená tematickou rytinou noční stíhačky de Havilland Mosquito), která ukrývá dosud nejvýpravnější doprovodnou publikaci. Jednotlivé kapitoly navazují na výjevy vyobrazené na mincích, a to slovem i unikátními fotografiemi. Jako zdroje při tvorbě publikace posloužily autentické zážitky a archivy pamětníků.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75572-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,12 g
Průměr
22 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...