Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1939 proof

Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1939 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
prosinec 2021
Emisní náklad
99 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Válečný rok 1939

Druhá světová válka zasáhla prakticky každý kout planety a stala se největším a nejničivějším konfliktem v dějinách lidstva. Byla vedena v měřítku, jaké si do té doby nikdo nedovedl ani představit, a není proto divu, že nás její příběhy nepřestávají fascinovat. Jak to v roce 1939 všechno začalo? O tom vypráví ucelená sada čtyř zlatých půluncových mincí České mincovny z volného cyklu Válečný rok.

  • Protektorát Čechy a Morava – Ke zřízení protektorátu došlo několik měsíců před vypuknutím války. Tehdy byla v okleštěných pozůstatcích Československa zavedena nacistická diktatura a naším jediným účelem se stalo sloužit Třetí říši a nenasytným požadavkům jejího vůdce. Ten totiž pro své válečné výboje potřeboval náš bohatý průmyslový potenciál.
  • Bitva o Westerplatte – Bitva o polský poloostrov byla prvním střetnutím druhé světové války. Obránci z Westerplatte jsou dodnes vnímáni jako symbol chrabrosti – špatně vyzbrojená polská posádka čítající necelé dvě stovky mužů totiž po celý týden vzdorovala třem tisícům německých vojáků, kteří útočili z moře, ze země i ze vzduchu.
  • Zimní válka – Konflikt mezi Finskem a Sovětským svazem byl dalším projevem nepřátelských vášní, které měly v následujících letech zachvátit celý svět. V nerovném souboji Davida s Goliášem se spíše než tanky osvědčily lyže a odstřelovačské pušky. Finové sice stanuli proti trojnásobné přesile, ale dokázali mnohem lépe využívat terénu a odolávat mrazu.
  • Bitva u Rio de La Plata – V první námořní bitvě druhé světové války se střetla Třetí říše s Velkou Británií. Tři britské křižníky pronásledovaly německou bitevní loď Admiral Graf Spee, která byla postrachem obchodního námořnictva, a dostihly ji u pobřeží Jižní Ameriky. Přestože královské námořnictvo mělo početní převahu, síly na obou stranách byly vyrovnané.

Čtveřice mincí, které jsou dílem zkušeného medailéra Mgr. Art. Miroslava Hrice, Art.D., předkládá nejrůznější válečné výjevy – nacisté vyvracejí československý hraniční sloup; polští vojáci odrážejí německé útoky z moře i ze vzduchu; finské vojáky na lyžích doprovázejí tažní sobi; německá bitevní loď ostřeluje britský křižník. Averzní strana, která je společná všem čtyřem mincím, nese jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2021 – čili nezbytné atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje licenci k vydávání pamětních mincí.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů kompletních sad. Nedílnou součástí každé sady je plechová etue opatřená číslovaným certifikátem pravosti. Krabička i certifikát připomínají boj o Polsko.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75923-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
62,24 g
Průměr
28 mm
Balení
Plechová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...