Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1940 proof

Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1940 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2020
Emisní náklad
99 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Válečný rok 1940

Ucelená sada čtyř zlatých půluncových mincí České mincovny z volného cyklu Válečný rok připomíná 80. výročí statečného vzdoru evropských národů, které roku 1940 čelily nacistické invazi. Poté, co roku 1939 získala ostruhy, se válečná mašinerie Třetí říše rozjela na plné obrátky – Němci vpadli do Norska a Dánska, prohnali se zeměmi Beneluxu, dobyli Francii a chystali se udeřit na Velkou Británii. Zdálo se, že je nic nedokáže zastavit…

  • Bitva o Narvik – Boje o strategicky důležitý nezamrzající přístav zuřily na zemi i na moři. Proti Třetí říši se v nich postavily spojené síly Norska, Velké Británie, Francie a Polska, a i když nacistům uštědřily první porážku ve druhé světové válce, Norsko nakonec padlo.
  • Bitva o Francii – Francouzská armáda, nejsilnější a nejuznávanější v Evropě, byla dobře připravená na poziční boje. Němci potupení porážkou v první světové válce však nemínili opakovat staré chyby a přišli s novým typem války, která dostala jméno blesková.
  • Operace Dynamo – Poté, co se Francie zhroutila pod náporem bleskové války, v ní zůstaly uvězněny statisíce vojáků, kteří nesměli padnout do zajetí, aby mohli pokračovat v boji. Jejich hrdinná evakuace z obleženého přístavu Dunkerque byla skutečným zázrakem.
  • Bitva o Británii – Ostrovy ležící za Lamanšským průlivem byly ušetřeny bezprostřední hrozby pozemní invaze. Nacisté museli nejprve rozvrátit námořní zásobování Velké Británie, demoralizovat její obyvatelstvo a zničit letectvo. Tak začala největší letecká bitva v dějinách.

Čtveřice mincí, které jsou dílem zkušeného medailéra MgA. Josefa Oplištila, předkládá nejrůznější válečné výjevy – britský torpédoborec v norských vodách ostřeluje svůj německý protějšek; blesky symbolizující blitzkrieg, do kterých je zakomponována německá válečná technika, útočí na Eiffelovu věž; britští vojáci natěsnaní do malého člunu opouštějí Francii a míří k doverským útesům; hořící německá stíhačka zachycená zaměřovačem v podobě britské vlajky padá k zemi. Averzní strana je společná všem čtyřem mincím – předkládá vlajky států, které čelily německému útoku, stylizované do podoby štítů a blesky, které symbolizují nacistickou bleskovou válku. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2020.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů kompletních sad. Nedílnou součástí každé sady je plechová etue opatřená číslovaným certifikátem pravosti. Krabička i certifikát připomínají bitvu o Británii.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75735-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
62,24 g
Průměr
28 mm
Balení
Plechová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...