Sada čtyř zlatých mincí Zlatí medailisté Londýn 2012 proof

Sada čtyř zlatých mincí Zlatí medailisté Londýn 2012 proof

Stav skladu
Skladem
Cena
59 900 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

XXX. letní olympijské hry a XIV. letní paralympijské hry se v roce 2012 konaly v Londýně. Při té příležitosti vydala Česká mincovna vůbec poprvé své vlastní zlaté mince. Čtyřdílná sada vzdává hold úspěšným českým sportovcům.

Hlavní město Velké Británie
– jako první město v olympijské historii – hostilo letní hry již potřetí. Naše výprava je nevynechala ani jednou a vždy – v letech 1908, 1948 i 2012 – se vracela domů s cennými kovy. Rok 2012 byl pro českou reprezentaci obzvláště úspěšný. Se 4 zlatými, 3 stříbrnými a 3 bronzovými medailemi skončila Česká republika na 19. místě. Po 11 olympijských kovech pro české medailisty z Atlanty v roce 1996 šlo o druhý nejvyšší počet v historii. Dařilo se rovněž našim paralympionikům, kteří získali 1 zlatou, 6 stříbrných a 4 bronzové medaile.

Autorem všech čtyř mincí v sadě se stal zkušený akademický sochař Jiří Dostál. Na jednotlivých reverzních stranách se objevují zlatí medailisté zachycení při sportovním výkonu – David Svoboda (moderní pětiboj), Barbora Špotáková (hod oštěpem), Mirka Knapková (skif) a Jiří Ježek (paralympijská cyklistika). Averzní strana, která je společná všem čtyřem mincím, pak nese profil a jméno královny Alžběty II., rok emise 2013 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Všem mincím je společná ještě stylizovaná kubistická grafika, která evokuje design oblečení českých sportovců.

Sada mincí, která vyšla v nákladu čítajícím pouhých 200 kusů, je uložena do luxusní dřevěné etue

Specifikace

Číslo
75020-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Ostatní
Ryzost
0 / 1000
Váha
31,12 g
Česká mincovna
Loading...