Sada dukátu a repliky Národní divadlo stand

Sada dukátu a repliky Národní divadlo stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2018
Emisní náklad
200 ks
Cena
16 350 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Popis produktu

Národ sobě. Kdo by neznal heslo, které symbolizuje české vlastenectví a kulturní dědictví 19. století, jež se zhmotnilo v podobě Národního divadla. Základní kámen jeho budovy byl položen před rovnými 150 lety a při této příležitosti vychází výjimečná sada dvou zlatých ražeb České mincovny – dukátu a repliky vzácné pamětní medaile.

V 19. století patřilo vybudování vlastního kamenného divadla k otázce české cti a hrdosti. Jeho vznik umožnila spolupráce všech vrstev obyvatelstva a slavnostní položení základního kamene, ke kterému došlo 16. května 1868 – před 150 lety –, se stalo celonárodní politickou manifestací. Radost Čechů z Národního divadla neměla dlouhého trvání, protože budovu, která byla dílem našich největších umělců, zachvátil 12. srpna 1881 ničivý požár. Tehdy se však ukázala skutečná česká soudržnost a divadlo bylo zanedlouho znovu otevřeno. Roku 1883 – před 135 lety – přivítaly návštěvníky tóny Smetanovy Libuše. K další rekonstrukci došlo symbolicky až o 100 let později a všechna tato výročí připomíná pamětní sada, která se skládá ze dvou zlatých ražeb – dukátu a repliky medaile, kterou československá vláda v roce 1983 udělovala za zásluhy o rekonstrukci a dostavbu Národního divadla.

Averzní strana dukátu, který je dílem předního akademického sochaře Michala Vitanovského, předkládá novorenesanční budovu národního divadla s Mostem Legií, řekou Vltavou a mírovou holubicí v popředí. Kompozici doplňují výroční letopočty 1868 a 2018 spolu s opisem NÁRODNÍ DIVADLO – PRAHA. Reverzní strana dukátu je pak věnována scéně slavnostního položení základního kamene – aktu se účastní vážení hodnostáři i přihlížející z řad lidu a nechybí obřadní poklepání kladívkem. V pozadí se rýsuje charakteristický obrys budoucího Národního divadla a nápisy uvádějí POLOŽENÍ ZÁKLADNÍHO KAMENE – NÁROD SOBĚ.

Repliku medaile Luďka Havelky z roku 1983 připravil odborník na slovo vzatý – akademický sochař Jan Lukáš. Averzní strana nabízí pohled na původní budovu divadla i na budovu Nové scény, která vznikla právě při poslední rekonstrukci. Kompozice averzu je doplněna výročními letopočty 1883 a 1983. Reverzní strana náleží sousoší trigy se sochou bohyně Niké ze střechy Národního dovadla, datu znovuotevření divadla 18. 11. 1983 a nápisu ZA ZÁSLUHY O REKONSTRUKCI A DOSTAVBU.

Sada dvou zlatých ražeb o hmotnosti dukátu je uložena do luxusní dřevěné etue opatřené certifikátem pravosti s ilustrací od Michala Vitanovského.

Specifikace

Číslo
41811-610
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jan Lukáš/ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Jan Lukáš/ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
6,98 g
Průměr
20 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...