Sada dvou dukátů Královské dvojice - Jan Lucemburský a Eliška Přemyslovna proof

Sada dvou dukátů Královské dvojice - Jan Lucemburský a Eliška Přemyslovna proof

Stav skladu
únor 2022
Datum emise
únor 2022
Emisní náklad
300 ks
Orientační cena
17 890 Kč
včetně DPH

Královské dvojice

Pátý historický pár, kterému vzdává hold sada dvou zlatých dukátů České mincovny z cyklu Královské dvojice, tvoří Jan Lucemburský a Eliška Přemyslovna.

Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny
byla velkolepou událostí evropského významu. Jejich svazek měl ukončit dlouhé období politického chaosu v Čechách. To nastalo po nečekaném vymření přemyslovské dynastie po meči, když byl zavražděn král Václav III. O český trůn se tehdy bili dva cizí vládci – Jindřich Korutanský, který byl chotěm Eliščiny starší sestry Anny Přemyslovny, a Rudolf Habsburský, druhý manžel Eliščiny nevlastní matky Elišky Rejčky. Vlivní čeští šlechtici a církevní představitelé si však na trůnu nepřáli ani jednoho, a tak zosnovali plán na provdání poslední svobodné přemyslovské ženy, kterou byla právě sestra Václava III. Eliška Přemyslovna. Jana Lucemburského jí vybrali za muže z jednoduchého důvodu – jeho mocným otcem byl římský král a budoucí císař z rodu lucemburských hrabat Jindřich VII. Odvážný plán vyšel a Jan s Eliškou usedli na český trůn, ale jejich vztah rozhodně nebyl ideální. Jan získal odbojnou zemi a možná až příliš sebevědomou manželku, která se snažila obnovit vládu v duchu dynastie Přemyslovců. Eliška získala silného a schopného muže, který však zanedbával a zadlužoval království a ze všeho nejvíce se věnoval rytířství. Manželství z rozumu se nakonec změnilo v otevřené nepřátelství. Jan Elišce odebral děti, aby je neobrátila proti němu. Eliška se vzbouřila a s vojskem obsadila Prahu. I když k sobě král a královna hledali cestu, už nikdy se nesblížili…

„Při tvorbě společné averzní strany dukátů jsem volně vyšel zejména ze známých byst triforia katedrály sv. Víta a dále z tváří zachovaných v knižní malbě, na pečetích a na mincích. Převážně negativní vzájemný vztah této královské dvojice vyjadřuje situování hlav. Symbolickým motivem je osamělá chlapecká figura budoucího císaře Karla IV. Ten se v jednom okamžiku stal rukojmím a vlastně vězněm svého otce, který tak chtěl přinutit jeho matku Elišku k poslušnosti,“
říká akademický sochař Michal Vitanovský. „V životopisu Jana Lucemburského je nadbytek dobře využitelných námětů a králova reverzní strana zachycuje vzorek z jeho pozoruhodného mincování. Kromě mincí z kutnohorského stříbra je zde vyobrazen také Janův vzácný florén, první zlatá ražba té doby na sever od Alp. Královnina reverzní strana tematicky čerpá z její celoživotní vazby na slavnou minulost rodu Přemyslovců. Eliška nezůstala jen u nostalgie, ale pokoušela se zašlou přemyslovskou slávu nějak obnovit. Proměněná politická situace Evropy ovšem něco takového nepřipouštěla,“ dodává autor dukátů a znalec českých dějin.

Dukáty jsou uloženy do elegantní dřevěné krabičky s víčkem ozdobeným rytinou šachových figurek, které symbolizují krále a královnu. Uvnitř najdete také ilustrovaný certifikát pravosti s průvodním slovem autora.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
42201-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
6,98 g
Průměr
20 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...