Sada dvou dukátů Královské dvojice - Vladislav II. a Judita Durynská proof

Sada dvou dukátů Královské dvojice - Vladislav II. a Judita Durynská proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
únor 2020
Emisní náklad
300 ks
Cena
21 490 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Královské dvojice

Třetí historický pár, kterému vzdává hold sada dvou zlatých dukátů České mincovny z cyklu Královské dvojice, tvoří Vladislav II. a Judita Durynská.

Přemyslovský kníže Vladislav II.
byl schopným panovníkem a zkušeným válečníkem – doma bojoval proti vzbouřené šlechtě, vydal se na křížovou výpravu do Svaté země, císaři pomohl v boji se severoitalskými městy a vysloužil si za to od něj královskou korunu. Když italské tažení skončilo, vrátil se domů s bohatou kořistí ve zlatě a stříbře, velkou slávou a novým erbovním zvířetem, které nahradilo dosavadní přemyslovskou orlici – stříbrným lvem na červeném poli. Šelma představovala ctnosti rytíře, sílu a odvahu, které král prokázal při dobývání města Milána v císařových službách… Vladislavova manželka Judita Durynská si s ním v ničem nezadala – doboví kronikáři ji označovali za paní „ducha neobyčejného a téměř mužského“. Byla mimořádně podnikavá a vzdělaná, často zastupovala krále ve státnických záležitostech a stala se zakladatelkou řady významných staveb.

„Společná averzní strana s tvářemi Vladislava II. a Judity Durynské
se neopírá o jejich historická zpodobnění – ta se totiž nedochovala. V typech tváří jsou proto zachyceny charakteristické vlastnosti páru, a to Vladislavova bojovnost a Juditina kultivovanost. V případě krále je k dispozici alespoň jeden autentický detail – totiž že byl bezvousý, což dokládají jeho denáry,“ vysvětluje akademický sochař Michal Vitanovský. Královskou dvojici dále identifikují erby – durynský lev a přemyslovská orlice. „Králova reverzní strana se soustřeďuje na získání královské koruny z rukou císaře Fridricha Barbarossy. Skutečnost, že šlo o politický akt představující odměnu pro loajálního spojence, je vyjádřena umístěním hlavních postav do pozadí a absencí dvořanů, které zastupuje jen dvojice rytířů. Místo konání korunovace připomíná městský znak Řezna. Královnina reverzní strana pak zdůrazňuje její pozoruhodné zakladatelské aktivity, které bývaly ve středověku vyhrazeny spíše mužům. Jde o první kamenný most v Praze a klášter benediktinek v Teplicích. Ten byl pro Juditu zřejmě velmi důležitý a předpokládá se, že v něm byla pohřbena,“ dodává autor dukátů.

Dukáty jsou uloženy do elegantní dřevěné krabičky s víčkem ozdobeným rytinou šachových figurek, které symbolizují krále a královnu. Uvnitř najdete také ilustrovaný certifikát pravosti s průvodním slovem autora.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
42001-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
6,98 g
Průměr
20 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...